Рак грудей. Що потрібно знати.

14.02.2017
breast-cancer-illustration-1200x900.jpg

Захворювання молочних залоз: що потрібно знати?

Раку грудей жахається кожна жінка. Але ще більше кожна з нас боїться, виявивши ознаки, що тривожать і відправитися до лікаря.

А раптом нехороший діагноз? Самі мамологи заспокоюють: якщо в грудях сталися зміни, то це необов’язково рак. Не варто відразу підозрювати гірше. А ось йти до фахівця треба обов’язково.

Якщо в грудях починають відбуватися зміни (біль, ущільнення, виділення з сосків, зміна форми) — поспішите в поліклініку. Нерідко досить пройти курс лікування, аби … виправити положення. А ось якщо відкладати візит до лікаря, нестрашна на перший погляд хвороба може відізватися онкологією.

Найпоширеніші захворювання, які багато хто плутає з раком, — мастопатія, фіброаденома і внутрішньопротокова папілома.

Мастопатія.

З мастопатією, по різним даним, стикається кожна друга жінка. У грудях з’являються ущільнені часточки, біль — це пов’язано з розростанням тканини молочної залози. Можливі виділення з молочних протоків зеленого або жовтого каламутного кольору. І хоча мастопатія — ущільнення доброякісне, її відразу потрібно лікувати.

Чим небезпечна. Необхідність термінового лікування пов’язана з тим, що звичайна дифузна мастопатія може стати вузловою. А це вже захворювання, яке може переродитися в злоякісну пухлину. Перші ознаки вузлової мастопатії — сильний біль в грудях, виділення з сосків, в грудях визначаються пухлиноподібні утворення. Не допускайте переходу мастопатії в цю форму: при щонайменшому дискомфорті в грудях записуйтеся на прийом до лікаря і регулярно ходіть на профілактичні огляди.

Як лікувати. Якщо час упущений і лікар виявить вузлову мастопатію, можливе терапевтичне лікування, але частіше необхідне хірургічне втручання. А ось при дифузній мастопатії зазвичай призначаються гомеопатичні, антиоксидантні і фітопрепарати. Інколи необхідна гормональна терапія.

Хто в групі ризику. Жінки з проблемами в ендокринній системі, печінці. Дівчата, в яких рано почалося статеве дозрівання. Особливо уважним потрібно бути, якщо по материнській лінії були онкологічні захворювання. Також грають роль наявність абортів, відмова від годування грудьми, часті стресові ситуації.

Фіброаденома.

Це доброякісне новоутворення рідко стає злоякісним, але ризик все ж є. Болів, як правило, теж немає.

Чим небезпечна. Окрім звичайної фіброаденоми існує листоподібна, яка може перерости в злоякісну пухлину.

Як лікувати. Фіброаденоми розміром до 1 см спостерігає лікар. При збільшенні в розмірах більше 1,5 см їх видаляють хірургічною шляхом. Те ж саме стосується листоподібної фіброаденоми.

Зверніть увагу: чим пізніше ви проконсультуєтеся з лікарем, тим більше стає пухлина, тим вище необхідність операції і складніше її проведення.

Хто в групі ризику. Фіброаденоми часто утворюються в період статевого дозрівання (15-20 років) і пов’язані з неправильним розвитком грудної тканини.

Внутрішньопротокова папілома.

З’являється усередині молочних протоків грудної залози і є сосочковим розростаннями в декілька міліметрів.

Чим небезпечна. Хворобливих відчуттів немає. Проте завжди є виділення з молочних проток. Вони бувають прозорі, кров’яні і навіть чорного кольору. Дуже висока вірогідність, що внутрішньопротокові папіломи стануть причиною появи злоякісної пухлини.

Як лікувати. Необхідне хірургічне втручання.

Хто в групі ризику. Часто із захворюванням стикаються жінки старшого віку в період перед менопаузою. Патологія виникає зазвичай із-за порушення роботи гормональної системи.

Не хочеш хворіти — не хворій. 

Аби уникнути цих захворювань, лікарі дають одну дієву пораду: регулярно обстежуйтеся. Деякі хвороби на ранніх етапах ніяк себе не проявляють, і виявити їх може лише фахівець, Пройти обстеження молочних залоз необхідно і жінкам, плануючим вагітність, для того, щоб виключити ті захворювання, які активізуються в період вагітності і годування грудьми (наприклад, фіброаденома часто «зростає» саме у цей важливий для жінки час).

Мамографія — основне дослідження, яке допомагає вчасно розпізнати хвороби молочних залоз. Окрім цього, лікар може призначити ультразвукове дослідження (УЗД). Останнє частіше використовується для обстеження дівчат, оскільки їх груди дуже сприйнятливі для рентгенівського випромінювання при мамографії. Для дослідження протоків молочних залоз при підозрінні на внутрішньопротокову папілому призначається дуктографія. Ще один метод підтвердження діагнозу — пункція (за допомогою голки береться матеріал пухлини для подальшого дослідження).

Аби уникнути хвороби…

  • В 15-16 років — кожна дівчина повинна вперше відвідати мамолога, навіть якщо немає проблем.
  • Всім жінкам — рекомендується раз в 3 роки консультуватися з ендокринологом.
  • Дівчата і жінки середнього віку — необхідно відвідувати гінеколога і мамолога мінімум раз на рік (по можливості до гінеколога навідуйтеся кожні півроку).
  • Після 40 років — жінка повинна регулярно проходіть мамографічне обстеження (раз в 1-2 роки).

ВАЖЛИВО! 

При щонайменшій проблемі з грудьми щонайшвидше звертайтеся до лікаря. Якщо немає можливості записатися до мамолога або прийому довго чекати із-за черги, запишіться до онколога, гінеколога, терапевта, хірурга — в будь-якому разі фахівець підкаже, з чого почати, і ви не втратите дорогоцінний час.