🔺Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання.Інсульт — це небезпечне порушення мозкового кровообігу, яке вимагає невідкладного лікування, тому при перших ознаках інсульту необхідно викликати швидку (103) або – за крайньої необхідності – самостійно доставити пацієнта у лікарню.
 
🔺Знання базових правил першої домедичної допомоги теж може відіграти важливу роль у збереженні життя та здоров’я постраждалого.
 
Після виклику “швидкої” варто:
 
🔸заспокоїти постраждалого і пояснити, що допомога буде надана
дотримуватись вказівок диспетчера швидкої допомоги
🔸надати постраждалому максимально зручного для нього положення (рекомендовано – підвищене положення голови 15-30 градусів)
🔸забезпечити постійний нагляд до приїзду бригади екстреної медичної допомоги
🔸при погіршенні стану постраждалого повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги
🔸за можливості, зібрати у постраждалого максимально можливу кількість інформації (наприклад, стосовно точного часу погіршення стану, можливих обставин, які з цим пов’язані, наявних захворювань).
🔸Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.
 
🔺При цьому необхідно пам’ятати, що:
 
🔹постраждалому не можна давати їсти та пити
🔹якщо у нього до приїзду “швидкої” зникли наявні ознаки інсульту, – жодним чином не відміняти виклик.
 
❗️Нагадуємо, що лікування інсульту є безоплатним для пацієнта. При цьому критично важливо доставити його в лікарню, яка має обладнання та спеціалістів, що можуть діагностувати тип інсульту в перші кілька годин пiсля появи симптомів.
 
❗️Національна служба здоров’я (НСЗУ) оплачує лікарням надані медичні послуги і контрактує лише ті заклади, які гарантують цілодобову роботу фахівців необхідної кваліфікації та наявність спеціального обладнання для діагностики лікування інсультів (наприклад, КТ або МРТ, які дозволяють точно встановити діагноз).
 
 
 
 


 
🔺Міф:
При інсульті не можна перевозити хворого з дому до лікарні або з однієї лікарні до іншої
🔹Правда:
Усі хворі з інсультом якомога швидше мають бути доправлені до лікарні, де можуть отримати необхідну допомогу. Ситуації, коли перевезення в умовах «швидкої» може погіршити стан здоров’я пацієнта, трапляються дуже рідко. Якщо пацієнт знаходиться у погано оснащеній лікарні, слід порівняти ризики транспортування і ризики лікування у лікарні, де немає належних ресурсів (спеціалісти, томограф, лабораторія тощо).
🔺Міф:
Якщо прояви інсульту швидко минули, подальше лікування не потрібне
🔹Правда:
Усім пацієнтам, які перенесли інсульт, необхідні консультація лікаря-невролога і обстеження, що дозволить зрозуміти причину того, що сталося, а також – необхідне лікування та профілактику під наглядом сімейного лікаря. Тільки таким чином можна зменшити ризик повторного інсульту на 50-80%.
🔺Міф:
Що більше крапельниць, то краще лікування
🔹Правда:
Досить часто ліки, які при інсульті широко використовуються в Україні і вводяться за допомогою крапельниць (ліки для відновлення» мозку, так звані нейропротектори, «судинні препарати», антиоксиданти, антигіпоксанти тощо) не мають науково доведеної ефективності і не використовуються для лікування інсульту у розвинених країнах. Вітчизняні стандарти та протоколи з лікування інсульту, затверджені МОЗ України, чітко визначають перелік необхідних ліків.
🔺Міф:
Час лікує. Порушення, спричинені інсультом (слабкість руки чи ноги, порушення мови, захлинання їжею, двоїння тощо), поступово зникнуть самі по собі
🔹Правда:
Мозок людини має певну здатність самостійно відновлювати свою роботу, що призводить до зменшення порушень, але відбувається це не у кожного хворого, здебільшого при невеликих ураженнях і зазвичай не повною мірою. Щоби досягти максимального відновлення порушених функцій і повноцінного життя, абсолютна більшість пацієнтів зі стійкими післяінсультними порушеннями (не можуть ходити, самостійно вдягнутися чи вмитися тощо) потребує реабілітації. Реабілітація складається не з уколів чи крапельниць, а з занять з фізичним терапевтом, ерготерапевтом, логопедом, метою яких є відновлення порушених функцій і зменшення потреби у сторонній допомозі. Такі методи, як бджоли, п’явки, крапельниці з нейропротекторами не мають науково доведеної ефективності і не рекомендовані для використання.
🔺Міф:
Інсульт виникає внаслідок стресів, і ми нічого не можемо зробити, щоб його уникнути
🔹Правда:
Сьогодні фахівці добре знають фактори ризику інсультів. Вони включають похилий вік, неправильний спосіб життя і проблеми зі здоров’ям. До чинників способу життя, що підвищують ризик інсульту, належать куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше 150 хв на тиждень), ожиріння. До числа медичних проблем відносяться підвищений кров’яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст. — головна загроза, навіть якщо пацієнт добре почувається), цукровий діабет, миготлива аритмія (підвищує ризик інсульту у 5 разів!), високий рівень холестерину.
🔺Міф:
Щоби запобігти інсульту необхідно 1-2 рази на рік лягати у лікарню прокапатись або почистити судини
🔹Правда:
«Прокапування» не має науково доведених переваг у профілактиці інсульту. За рекомендацією лягти «прокапатись» може стояти що завгодно, але не науково-обгрунтована сучасна профілактика чи лікування інсульту.
🔺Міф:
У разі підвищеного ризику інсульту (гіпертонія, хвороби серця) не можна ходити до сауни чи займатись спортом
🔹Правда:
Відвідування сауни, якщо воно не пов’язане з вживанням алкоголю чи сильним зневодненням, не збільшує ризик інсульту. Що стосується фізичних навантажень, корисними можуть бути аеробні (динамічні) вправи (швидка ходьба, велосипед, плавання тощо), а от статичного навантаження (силові вправи) радимо уникати.
🔺Міф:
Якщо є підозра на інсульт, слід почекати, доки все мине, або звернутись до сімейного лікаря чи терапевта
🔹Правда:
інсульт — це невідкладний стан. Якщо у людини раптово змінилось мовлення, перекосило обличчя або почали погано слухатись рука чи нога на одній половині тіла, слід негайно зателефонувати 103.
На сьогодні існує дієве лікування при ішемічному інсульті (тромболізис), але він ефективний протягом 4,5 годин від появи перших ознак інсульту.
🔺Міф:
Не має значення, в якій лікарні лікуватися від інсульту, аби лікар був уважний і досвідчений
🔹Правда:
Дуже багато що залежить від можливостей лікарні. Мова і про обладнання (наприклад,томограф) і наявність лабораторії, реанімації, нейрохірургії, вузьких спеціалістів (кардіолога, ендокринолога, уролога, хірурга, ортопеда тощо), організацію лікування у відділенні, де перебуває пацієнт, рівень професійної підготовки та досвіду команди медиків. Найкращі результати лікування інсульту забезпечує багатопрофільна лікарня, де є Інсультний блок. Відмінністю Інсультного блоку є не тільки лікарі, які добре знаються на інсульті, та відповідне обладнання, а й медичні сестри з відповідною підготовкою, фізичні терапевти, логопеди тощо.


Укотре дякуємо благодійникам, що в часи війни знаходять моживості, сили і час допомогти онкохворим. 🙏🙏🙏
 
✅Уже не вперше французька асоціація Protéger-Sauvegarder-Développer організувала доставку гуманітарного вантажу для Черкас.
 
✅Сьогодні наш заклад отримав емульсії для перфузій, фізрозчини, медичні системи у значній кількості.
 
🔹🔸Щоб все це втілити в життя потрібна справжня команда небайдужих Людей.
 
🙏Ми щиро дякуємо:
— уродженці міста Черкаси – Ксенії Ільченко за постійну організацію збору гуманітарної допомоги для закладу;
— водіям-волонтерам, Седріку Лю Мену (Cedric Le Men) та Юрію Хімічу за доставку вантажу з Франції до України,
— Станіславу Метельському та Віктору Хлевицькому за перевезення з кордону Україною до Черкас;
— педагогічним працівникам позашкільного навчального закладу «Багатопрофільний молодіжний центр» Черкаської міської ради за сортування;
— Олександру Радуцькому, волонтеру – депутату Черкаської обласної ради, за допомогу в оплаті палива для перевезення гуманітарного вантажу територією України та доставку вантажу до нашого закладу.
 
Разом ми непереможні!
 
Все буде Україна!💙💛


Українці, які зіткнулися з важким чи невиліковним захворюваннями можуть розраховувати на паліативну допомогу для покращення якості життя. Вона входить у Програму медичних гарантій – НСЗУ оплачує паліативну допомогу у стаціонарі та мобільну — за місцем перебування пацієнта.
 
📌З початку року 37 380 українців отримали стаціонарну паліативну допомогу. Та 44 540 – мобільну паліативну допомогу.
 
📌 Паліатив, окрім знеболення, включає спостереження за пацієнтом, турботу про його психологічний стан, правильне харчування, необхідні аналізи та обстеження, реабілітацію.
 
📌Щоб отримати мобільну, або стаціонарну паліативну допомогу потрібне направлення від сімейного лікаря чи іншого лікаря-спеціаліста, або ж переведення пацієнта з іншого медзакладу.
Адреси закладів у вашому регіоні підкажуть за телефоном контакт-центру 16-77.
 
📌В стаціонарі або вдома пацієнт отримує безоплатно:
— лікування симптомів захворювання;
— ефективне знеболення;
— дихальну підтримку та медичне харчування;
— психологічну допомогу;
— навчання родини догляду за людиною та запобіганню ускладнень.
 
📌 Мобільні команди надають майже всі ті самі послуги вдома у пацієнта, крім тих, для яких потрібна безпосередня присутність у лікарні.
 
Мобільна паліативна команда контактує з пацієнтом не менше ніж раз на тиждень, це може бути як безпосередній візит, так і дистанційне спілкування.
 
За матеріалами НСЗУ 


Є Люди з великої літери, на яких хочеться бути схожими, з яких варто брати приклад та про яких треба розказувати молодому поколінню!
 
Сьогодні, 24 жовтня, ми мали за честь привітати зі славним ювілеєм — 75 років — колишню колежанку — Віру Іванівну Саєнко!
 
Наша добра колега має загального трудового стажу понад 57 років, з яких у нашому закладі — понад 52 роки!!!
 
Вона працювала на посадах сестри медичної старшої та сестри медичної стаціонару обласного лікувально-діагностичного гематологічного центру. Мала вищу кваліфікаційну категорію сестри медичної стаціонару.
 
Її життєвий шлях — це майстерна та плідна праця.
 
Віра Іванівна завжди дарувала тепло і затишок пацієнтам, зігрівала їх своєю турботою.
 
Вона була мудрим керівником і наставником молодих фахівців.
 
Від усієї душі бажаємо Вірі Іванівні доброго здоров’я, щастя, бадьорості!
 
Нехай кожен новий день приносить Вам відмінний настрій, щоб душа залишалася молода та таким же добрим серце.
 
Міцних сил і гарного настрою!
 
Довгих літ!


22 жовтня — день відкритих дверей  в обласному центрі онкохірургії.

Всім, хто бажає, навіть без електронного направлення, фахівці центру проведуть повне обстеження.

ХТО ПЕРЕБУВАЄ В ГРУПІ РИЗИКУ?

Рак молочної залози небезпечний своєю непередбачуваністю, він не належить до трансмісивних захворювань і його розвиток не є наслідком будь-яких відомих вірусних або бактеріальних інфекцій, як, наприклад рак шийки матки.

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у приблизно половині випадків рак молочної залози вражає жінок, які не мають певного фактора ризику, окрім того, що всі пацієнтки — жінки та їх вік понад 40 років.

До факторів, які можуть збільшити ризик розвитку раку грудей, належать:

 • збільшення віку (старше 40 років);
 • зайва вага;
 • надмірне вживання алкоголю, куріння;
 • сімейні випадки раку молочної залози;
 • вплив радіації;
 • репродуктивна історія (вік початку менструацій, першої вагітності та менопаузи);
 • генетична схильність, наявність мутацій у генах BRCA1, BRCA2 та PALB-2 (збільшують ризик розвитку раку молочної залози на 60-80%, тому в деяких країнах Європи це є показанням до повного профілактичного видалення молочної залози);
 • гормональна терапія у постменопаузі.

Чинники, які знижують ризик появи раку грудей:

 • правильний режим сну та робочого графіка;
 • достатня фізична активність;
 • здорове харчування та відмова від шкідливих звичок;
 • підтримання правильної ваги тіла;
 • відмова від тривалого прийому гормональних контрацептивів, стероїдних гормонів;
 • вагітність в активний репродуктивний період, грудне вигодовування;
 • відсутність штучно перерваних вагітностей.


✅ Трансплантацію «під номером 100» провели 37-річній пацієнтці з Полтави. Майже два роки жінка хворіє на лімфому Ходжкіна. Після рецидиву захворювання звернулася до черкаських медиків. Їй виконали забір клітин, призначили високодозову хіміотерапію і провели аутотрансплантацію. Тепер її власні клітини, заселені у «стерильний» кістковий мозок, допомагають організму відновитися до повноцінного життя.
✅ Першу трансплантацію кісткового мозку (ТКМ) у Черкаському онкодиспансері провели у листопаді 2019-го. На той час в Україні ТКМ проводили лише в Києві та Львові, Черкаси стали третім містом, де освоїли таку медичну технологію. Донором стовбурових клітин для себе стала 50-річна жінка з множинною мієломою. Наразі вона в ремісії .
✅ До запуску трансплантації черкаські медики готувалися — створили сучасну патогістологічну лабораторію, обладнали палати інтенсивної терапії з належною вентиляцією, пройшли стажування за кордоном. На першу пересадку запросили колег з Франції та Литви, пізніше, у інтерв’ю журналістам вони розказали, що були приємно вражені рівнем підготовки, мотивацією і готовністю команди.
✅ Коли медики виконали 50 аутотрансплантацій — взялися за алогенні пересадки, тобто від неродинного донора. У липні 2021 року саме черкаська трансплант-команда провела першу в Україні пересадку дорослому пацієнту від неродинного донора. Рятівні клітини завдяки Український реєстр донорів кісткового мозку доставили з Німеччини. Це був єдиний шанс для 18-річної дівчини з Черкащини, яка мала гостру мієлоїдну лейкемію. Через рік у пацієнтки виявили лабораторні ознаки, які потребували додаткового введення клітин донора. Попри війну і складнощі логістики, все ж вдалося повторно зібрати клітини крові німецького донора, вчасно доставити до клініки і провести додаткову трансплантацію.
✅Ще через півроку черкаські медики знову першими провели успішну алогенну трансплантацію кісткового мозку з використанням методу тотального опромінення. Технологія, при якій високодозову хіміотерапію замінюють опроміненням, в деяких клінічних випадках є безпечнішою і ефективнішою. Полтавка з гострою мієлоїдною лейкемією, яка отримала таке лікування, наразі в ремісії.
✅Зі 100 трансплантацій у Черкаському обласному онкодиспансері — 91 аутопересадка і 9 алогенних. Попри війну, черкаська трансплант-команда продовжує успішно розвивати цей напрямок, береться за складні випадки і надає допомогу пацієнтам з усіх регіонів України.
🇺🇦 В Україні трансплантацію кісткового мозку проводять 9 медичних закладів. У 2022 році виконано 138 трансплантацій, з них найскладніших, від неродинного донора — 21. Для порівняння — за 2021 рік було зроблено 15 неродинних ТКМ.
Всі пересадки кісткового мозку відбуваються в межах пілотного проекту МОЗ з трансплантації і повністю оплачуються за рахунок держави.
(За матеріалами Українського центру трансплант-координації)
 


З ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я в перший понеділок жовтня відзначається Міжнародний день лікаря. Це день солідарності та активних дій лікарів усього світу.
Нині цей день є особливо важливим для нас, адже країна мужньо відстоює свою Незалежність і Свободу у страшній війні. І кожен Лікар, виконує свої обов’язки стійко, попри все, і як ніколи ми розуміємо важливість цієї професії!
Низький уклін за вашу працю!


Кожні дві хвилини в світі від раку шийки матки вмирає одна жінка.
📌Щорічний профілактичний огляд з цитологічним скринінгом залишається основним методом профілактики раку шийки матки.
✅Цитологічна лабораторія Черкаського обласного онкологічного диспансеру виконає для Вас безкоштовно цитологічне дослідження за електронним направленням лікаря.
❗️Врятуй себе від раку —
пройди вчасно обстеження з цитологічним дослідженням!


 
День боротьби з лімфомою запровадили більш як 10 років тому.
 
🔺Його мета — привернути увагу до проблем людей, які зіткнулися з таким діагнозом, а також інформувати загал про симптоми захворювання та наголосити на необхідності своєчасного звернення до лікарів.
📌Що таке – лімфома?
Лімфома — це пухлина з клітин імунної системи, різновид злоякісної пухлини, що вражає лімфатичну систему, яка складається з лімфатичних вузлів (невеликі закриті скупчення лімфоцитів), селезінки, вилочкової залози, кісткового мозку.
Лімфома – це не одна хвороба, а група з понад 30-ти різних хвороб.
Існують два головних типи пухлин імунної системи: лімфома Ходжкіна та неходжкінські лімфоми.
📌Лімфоми – серйозне захворювання, яке може виникнути в будь-якому віці та прогресувати з плином часу. Первинними симптомами є, зокрема, наступні: безболісне збільшення лімфовузлів, нічна пітливість, різка втрата ваги, підвищення температури тіла, втомлюваність, кашель.
❗Сучасна практика дозволяє встановити, що лімфома виліковна в 80% випадків. Шанси хворих на одужання повністю залежать від точної та своєчасної діагностики.
➡️Трохи статистики
Більше одного мільйона осіб у всьому світі живуть із діагнозом лімфома, і у близько тисячі пацієнтів щодня виявляють цю патологію.
В країнах Західної Європи щорічно виявляють близько 12-15 випадків серед кожних 100 тис. населення захворювань лімфомами.
Лімфоми — це група злоякісних пухлин крові, для якої характерним є ураження клітин лімфатичної системи.
📌Підвищити ризик розвитку лімфом можуть:
🔺вплив радіації;
🔺несприятливі умови навколишнього середовища;
🔺куріння та вживання алкоголю;
🔺ожиріння.
Для профілактики лімфоми постарайтесь мінімізувати вплив цих факторів на ваш організм.
При деяких варіантах причина захворювання невідома, а при інших уже встановлена. Ризик розвитку неходжкінських лімфом вище у хворих, які страждають на ВІЛ. Доведена роль віруса Епштейна-Барр в розвитку лімфоми Беркіта. Відомо, що бактерія Helicobacter-pylori є причиною розвитку лімфоми, яка уражає шлунково-кишковий тракт (MALT-лімфома). Також доведена роль Chlamydia psittaci у розвитку МALT-лімфоми з ураженням ока і роль вірусу гепатиту С у розвитку лімфоми селезінки.
У випадках, коли відома причина захворювання, при ранніх стадіях захворювання іноді досить пролікувати пацієнта протививірусними або антибактеріальними препаратами без застосування хіміотерапії.
➡️➡️ЯК ВИЯВИТИ ЗАХВОРЮВАННЯ
Розпізнати лімфому самостійно на ранніх стадіях досить важко, оскільки це захворювання найчастіше не проявляється специфічними симптомами. Водночас, ефективність лікування залежить саме від часу виникнення лімфоми: що раніше діагностували, то ефективнішим буде лікування. Тому дуже важливо регулярно (1 раз на рік) проходити профілактичний огляд у свого терапевта чи сімейного лікаря.
❗Також обов’язково зверніться до свого лікаря, якщо у вас з’явились такі симптоми:
🔺безболісне збільшення лімфатичних вузлів на шиї, в пахвових впадинах, паху;
🔺втрата ваги;
🔺підвищення температури тіла вище 38С без видимих на те причин;
🔺профузна нічна пітливість;
🔺свербіж шкіри.
Імунна система хворих на лімфому стає більш вразливою, тому такі люди мають підвищену схильність до різних інфекцій.