Як поводитися після хіміотерапії

14.02.2017
social-support-1200x800.jpg

Після закінчення хіміотерапії дуже важливо періодично перевіряти результати Вашого лікування. Варто регулярно проходити контрольні огляди. Час першого контрольного огляду призначить Ваш лікуючий лікар. Графік подальшого спостереження складе лікар поліклініки або диспансеру. Ці ж фахівці при необхідності призначать підтримуюче лікування і реабілітаційні процедури. Симптоми, при яких варто звернутися до лікаря, не чекаючи чергового огляду:
— виникнення болю, що не проходить самостійно протягом декількох днів;
— утрата маси тіла з незрозумілої причини;
— нудота, пронос;
— підвищення температури тіла, кашель;
— набряки;
— запаморочення;
— поява синців, не пов’язаних із травмою.

Відносини з родичами і друзями.

Онкологічне захворювання не є заразним. Тому не бійтеся під час і після лікування спілкуватися з іншими людьми, друзями і родичами. При необхідності можете запросити близьких людей для спільної бесіди з лікарем.

Ваші родичі також зазнають стресу у зв’язку з тим, що хочуть Вам допомогти і не знають, як це зробити. Зробіть самі перший крок. Якщо Ви будете відкрито говорити про свою хворобу і дасте зрозуміти людям, які намагаються Вам допомогти, що немає якихось «цілющих» слів, вони зможуть бути з Вами більш відвертими і з великим бажанням будуть допомагати і підтримувати Вас.

Інтимні відносини.

Інтимні відносини є важливою частиною повноцінного життя, тому Ви не повинні їх уникати. Рак не є заразним захворюванням і не може зашкодити Вашому партнерові. Якщо у Вас і Вашого партнера є які-небудь сумніви і побоювання на цей рахунок, зверніться до лікаря або консультанта й обговоріть усі питання, що хвилюють Вас обох. Багато подібних побоювань виникають через незнання суті проблеми і є помилковими. Між вами не повинно бути недомовленостей і умовчування з цього питання. Якщо Ваші стосунки до захворювання були справжніми, то вони залишаться такими і надалі. Іноді після завершення лікування інтерес до інтимного життя знижується. Це зв’язано, головним чином, із психологічним стресом та іноді з побічною дією хіміотерапії (стомлюваність і гормональні зміни). Тільки Ви разом з Вашим партнером можете визначити, що є найбільше прийнятним і приємним для Вас обох для одержання взаємного задоволення.

Професійна діяльність.

Більшість людей не можуть продовжувати роботу під час лікування протираковими препаратами. Як тільки Ви відчуєте, що Ваш стан дозволяє повернутися до професійної діяльності, обговоріть це питання з лікуючим лікарем. Ви можете повернутися до своєї колишньої роботи, але лише в тому випадку, якщо вона не пов’язана із напруженою фізичною активністю або професійною шкідливістю. Можливо, Вам слід змінити свою звичайну роботу або погодитися працювати неповний робочий день. У міру видужання і поліпшення загального стану можна перейти на звичайний режим роботи. Продовження професійної діяльності дозволить не тільки зменшити фінансові проблеми, неминуче пов’язані з тривалою хворобою, але й упорядкувати Ваші стосунки з навколишнім світом. Хвороба не повинна підкорити собі Ваші власні інтереси і потреби.

Дозвілля.

Безпосередньо після завершення хіміотерапії Ви повинні приділяти більше уваги відпочинку. У міру відновлення сил поступово повертайтеся до своєї звичайної фізичної активності. Щодня гуляйте на свіжому повітрі в парку, у лісі. Приділяйте більше уваги спілкуванню з дітьми, родичами і друзями. Відвідуйте театри, виставки. Знайдіть собі яке-небудь цікаве заняття, не пов’язане з Вашою роботою. Це дозволить Вам відвернутися від неприємних думок і не замикатися на своєму захворюванні. З дозволу лікуючого лікаря проконсультуйтеся у фахівця з лікувальної фізкультури і психотерапевта. Вони підкажуть, як перебороти стрес і порекомендують комплекс фізичних вправ.