Листопад – місяць обізнаності про рак легень

12.11.2024
red-and-green-colorful-illustrative-medical-facebook-post-29.png

Рак легень — найпоширеніший вид раку та найчастіша причина смерті від раку у світі. За даними Національного інституту раку, щороку в Україні фіксують близько 13 тисяч нових випадків раку легень. За останніми глобальними оцінками Міжнародного агентства з дослідження раку 2022 року майже 2,5 мільйонам людей було діагностовано рак легень, а понад 1,8 мільйона людей померли від цієї хвороби.

Чоловіки хворіють на рак легень у 5 разів частіше за жінок. Здебільшого недуга трапляється у людей, старших за 65 років, значно менше із таким діагнозом пацієнтів, яким менше ніж 45 років. Насправді ж захворіти на рак може кожен, не залежно від віку.

На ранніх стадіях це онкологічне захворювання здебільшого минає безсимптомно або з не дуже вираженими симптомами, але саме у цей час лікування є найбільш ефективним.

Найпоширенішими симптомами раку легень є:

⚫ стійкий кашель;

⚫ відкашлювання крові;

⚫ біль у грудях, ребрах або плечах, який посилюється при глибокому диханні, кашлі або сміху;

⚫ періодичні лихоманкові стани, що тривають кілька тижнів;

⚫ хрипи або хрипкий голос;

⚫ суттєва втрата ваги та апетиту за короткий проміжок часу абе без будь-яких явних причин;

⚫ задишка;

⚫ постійне відчуття втоми або слабкості,

⚫ інфекції, зокрема бронхіт та пневмонія, не проходять або повторюються;

⚫ біль у кістках;

⚫ потовщення кінчиків пальців і округлення нігтів (відоме як «симптом барабанних паличок»).

Більшість цих симптомів можуть спричиняти інші захворювання. Проте якщо ви помітили один чи кілька з них, зверніться до лікаря.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), основним фактором ризику розвитку раку легенів залишається тютюнопаління, яке є причиною приблизно 85% усіх випадків За останнє десятиліття цигарки вбили 50 мільйонів людей. Якщо тенденції збережуться, мільярд чоловік помре від куріння в цьому столітті, що відповідає одній людині кожні шість секунд. Пасивні курці також у зоні ризику.

Рак легень також можуть спровокувати забруднене повітря та навколишнє середовище. Зокрема, причиною раку може стати радон – газ, який не має запаху та кольору і виділяється в результаті розпаду урану в ґрунті, і азбест – група мінералів, які використовують для виробництва вогнетривких, ізоляційних і кислототривких матеріалів. Саме азбестовмісний пил є канцерогенним і викликає рак легенів.

Якщо ви вже хворіли на рак легень, це підвищує ризик його виникнення знов. Ризик зростає й тоді, коли хворів хтось із ваших родичів (якщо ви дотримуєтесь подібного способу життя, зокрема  – курите, та піддаєтесь такому ж впливу навколишнього середовища, як і вони).

В Україні це захворювання у 70% випадків виявляють на пізніх стадіях, найчастіше причиною цього є несвоєчасне звернення до лікаря через низький рівень обізнаності про симптоми та фактори ризику раку легенів.

Вчасно розпочати лікування допоможе рання діагностика. Основний метод виявлення захворювання – рентгенологічне дослідження. Лікарі рекомендують робити його всім щороку, особливо ж – якщо ви в групі ризику.

Для уточнення діагнозу використовують комп’ютерну томографію (КТ), при якій апарат сканує тіло та використовує низькі дози випромінювання для детального зображення легень.

Як уберегтися і зменшити ризик захворювання на рак легень? Найперше – не починайте курити або киньте цю шкідливу звичку. Сигаретний дим у закритих приміщеннях містить понад 4000 хімічних речовин, з яких принаймні 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. Так само уникайте пасивного куріння. Дотримуйтесь здорового способу життя і регулярно проходьте профілактичні обстеження.

Джерела: Центр громадського здоров’я МОЗ України, ГО «Афіна. Жінки проти раку»