Що можна і не можна робити під час хіміотерапії

14.02.2017
Pitanie-posle-himii.jpg

Чи можна приймати інші ліки під час курсу хіміотерапії.

Деякі ліки можуть послабити дію протипухлинних препаратів або підсилити їхні побічні ефекти. Тому перед проходженням курсу хіміотерапії необхідно повідомити лікарю про всі (у тому числі придбані без рецепту) прийняті препарати. Ваш лікар скаже, чи доцільно продовжити їх прийом у період проведення хіміотерапії. Так само варто обговорити з лікарем доцільність прийому харчових і вітамінних добавок, оскільки їхня ефективність в онкологічних хворих ніким не доведена.

«Народні засоби» лікування пухлин.

Переважна більшість цих методів не пройшли ретельної клінічної перевірки. Їх «ефективність», про яку говорять деякі цілителі, обумовлена певною психотерапевтичною дією, а частіше — результатом протипухлинного лікування, що проводилося до звертання до таких «фахівців». Більш того, застосування подібних «засобів» не тільки затримує своєчасне звертання до лікаря, але і здатне нанести значної шкоди здоров’ю, яка іноді буває непоправною.

Як контролюють ваш стан і ефективність хіміотерапії.

Ваш стан і ефективність хіміотерапії контролює Ваш лікар. Ефективність хіміотерапії визначається зменшенням розмірів пухлини, для чого лікар періодично призначає відповідні дослідження (рентгенологічне, ультразвукове та ін.). Недостатня ефективність лікування може стати причиною зміни схеми лікування (хіміотерапія «другої лінії»). Крім того, лікар перевіряє стан крові і проводить ряд інших необхідних досліджень з метою контролю Вашого загального стану і перенесення вами хіміотерапії. При необхідності він призначить загальнозміцнювальне лікування або препарати, що зменшують побічні дії хіміотерапії.

Харчування під час проведення хіміотерапії.

Повноцінне харчування має велике значення в період проведення хіміотерапії. Воно має бути висококалорійним і містити достатню кількість білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мінеральних речовин. Їжа повинна бути різноманітною (молочні продукти, м’ясо, риба, овочі, фрукти, хліб тощо). Це необхідно для того, щоб Ваш організм мав досить енергії для боротьби з раковим захворюванням, інфекцією, а також для прискорення відновлення нормальних тканин. Дуже важливо не допустити зменшення маси тіла у період лікування.

Під час проведення хіміотерапії апетит звичайно значно знижується або повністю зникає. Іноді до цих явищ приєднується почуття нудоти. Усе це Вам необхідно перебороти і прикласти власні свідомі зусилля до боротьби з хворобою.

Якщо у Вас немає апетиту, можна скористатися наступними рекомендаціями:

— Їжте потроху і тоді, коли Вам хочеться, не звертаючи уваги на розпорядок дня.

— Додавайте до свого раціону нові страви та завжди майте невеликий запас продуктів, які вам подобаються.

— Порадьтеся зі своїм лікарем про можливість і доцільність вживання перед їжею невеликої кількості алкоголю (пиво, сухе вино).

— Намагайтеся під час прийому їжі створити умови, що підвищують настрій (сервіровка столу, спокійний музика, спілкування з друзями і родичами, перегляд телепередач і т.д.).

— Робіть перед їжею прогулянки на свіжому повітрі, якщо лікар цього не забороняє.

— У проміжках між прийомами їжі вживайте кефір, йогурти, соки.

— При схильності до вживання великої кількості рідини намагайтеся підвищувати калорійність напоїв, додаючи до них мед, йогурт, сухе молоко.