Що таке хіміотерапія і для чого вона потрібна

14.02.2017
Himioterapiya-1200x788.jpg

Хіміотерапія — це використання ліків для лікування злоякісних пухлин, тобто раку. Призначенню хіміотерапії передує ретельне обстеження всього організму й оцінка стану його функцій і резервних можливостей. Якщо у Вас наявні будь-які супутні захворювання або Ви вже немолода людина, це не привід для відмови від хіміотерапії. Лікар враховує всі особливості Вашого організму. Залежно від типу і стадії онкологічного захворювання, хіміотерапію можна використовувати для:
— повного знищення пухлини;
— уповільнення процесу росту пухлини і знищення ракових клітин, здатних поширюватися в інші ділянки тіла;
— зменшення розмірів пухлини і створення умов для її хірургічного видалення;
— знищення пухлинних клітин, що могли залишитися в організмі після операції.
Хіміотерапія звичайно використовується в комплексі з хірургічним лікуванням і/або променевою терапією. В одних хворих її проводять перед хірургічною операцією для зменшення розмірів пухлини, в інших — після операції або променевої терапії для руйнування злоякісних клітин, що залишилися. У ряді випадків хіміотерапія є єдиним способом лікування.

Механізм дії протипухлинних ліків.

Протипухлинні ліки здатні руйнувати ракові клітини, стримувати їхній ріст і поділ, впливаючи на мембрани пухлинних клітин або руйнуючи їхню внутрішню структуру. Деякі ліки здатні підвищувати захисні сили організму (протипухлинний імунітет). У сучасній медичній практиці частіше призначають відразу кілька протипухлинних препаратів (поліхіміотерапія). Доведено, що спеціально підібрані комбінації ліків у більшості випадків діють більш ефективно. Деякі хіміотерапевтичні препарати здатні підсилювати протипухлинну дію променевої терапії або ж, навпаки, краще знищують опромінені пухлинні клітини. Тому при багатьох ракових захворюваннях використовуються обидва цих методи. Які саме ліки або їх сполучення Вам необхідні, визначає онколог. Це рішення залежить від виду пухлини, її локалізації, ступеня поширення і загального стану Вашого здоров’я.

Де проводиться хіміотерапія.

Хіміотерапія проводиться тільки досвідченим лікарем-онкологом, що має достатній досвід такого лікування. Лікування може проводитися у спеціалізованому закладі (онкологічному диспансері) стаціонарно або амбулаторно. Місце його проведення визначить лікуючий лікар, виходячи з особливостей Вашого захворювання, загального плану лікування, виду хіміотерапії і використовуваних ліків. Іноді під суворим спостереженням лікаря можна здійснювати прийом таблетованих препаратів. Якщо прийнято рішення проводити лікування вдома, то перший сеанс хіміотерапії бажано провести в лікувальному закладі: це дозволить лікареві самому побачити вплив ліків і вжити необхідних заходів, якщо такі будуть потрібні. Надалі Вам доведеться періодично відвідувати поліклініку або диспансер для того, щоб лікар міг контролювати лікування і при необхідності вносити зміни з метою підвищення його ефективності.

Як проводиться хіміотерапія.

Курс хіміотерапії проводиться одним або кількома способами:

— У периферичну вену: ліки вводяться за допомогою дуже тонкої голки (у вену руки).
— У центральну вену через катетер (тонка трубочка, що вводиться у велику, як правило, підключичну вену й залишається там протягом певного часу).
— В артерію, що проникає безпосередньо в пухлину.
— Перорально, тобто через рот: прийом таблеток, капсул.
— Ін’єкції у м’язи, під шкіру або безпосередньо в пухлину.
— Місцево: препарат накладається на шкіру у вигляді мазей або розчинів.
— Протипухлинні ліки також можна вводити у спинальну рідину, черевну порожнину, плевральну порожнину, сечовий міхур. У більшості випадків хіміопрепарати вводяться внутрішньовенно. Іноді протипухлинні ліки вводяться через катетер у вену або артерію протягом кількох діб. У цьому випадку для контролю кількості введених ліків під час курсу лікування використовується спеціальний насос.

Відчуття під час проведення хіміотерапії.

Зазвичай безпосереднє введення протипухлинних препаратів не викликає особливих відчуттів. Побічні ефекти (нудота, погіршення загального самопочуття, випадання волосся і т.д.) розвиваються, як правило, через кілька годин або днів після початку хіміотерапії. Іноді в найближчі дні після введення хіміопрепаратів можуть виникати грипоподібні симптоми: біль у м’язах, головний біль, невелике підвищення температури тіла, поганий апетит. Якщо ці симптоми розвинулися, то вони зазвичай тривають протягом кількох днів. Їх можуть спричинити інфекції або ракове захворювання. Тому, якщо у Вас з’явилися такі симптоми, обов’язково повідомте про них лікаря.

Тривалість хіміотерапії.

Тривалість хіміотерапії залежить від типу раку, мети лікування, використовуваних препаратів, реакції на них Вашого організму. Тривалість курсу хіміотерапії повинен визначити лікуючий лікар. Протипухлинні ліки можуть вводитися щодня, щотижня або щомісяця. Курс хіміотерапії зазвичай проводиться протягом 1-5 днів з 2-3-тижневою перервою, щоб Ваш організм міг відновити свої сили. Іноді курси хіміотерапії проводять з метою профілактики рецидиву пухлини протягом 1-1,5 років. Дуже важливо суворо дотримуватися інтервалів між курсами хіміотерапії і пройти весь курс призначеного лікування, навіть якщо Ви погано себе почуваєте або втомилися. Інакше протиракові препарати не дадуть потрібного ефекту. У деяких випадках на підставі результатів аналізу крові лікування може бути тимчасово призупинено. Однак це рішення може прийняти тільки Ваш лікар. Якщо Ви самі пропустили сеанс лікування або не прийняли потрібну дозу препарату, обов’язково сповістіть про це лікаря — він підкаже, що потрібно робити в такому випадку.