Рак щитовидної залози

14.02.2017
shhitovidka-1200x640.jpg

Що потрібно знати?

1. Що таке рак щитовидної залози?

Рак щитовидної залози – це злоякісна пухлина, клітинам якої притаманні наступні властивості:
— безконтрольний ріст
— здатність проростати з часом в поряд розташовані органи з порушенням функцій цих органів( в трахею, гортань, внутрішню яремну вену, сонні артерії)

2. Які причини виникнення раку щитовидної залози? 

Пухлини щитовидної залози розглядають як дисгормональні. Вони виникають на фоні зниженої функції щитовидної залози, яка обумовлена недостатністю йоду, прийомом антитироїдних препаратів (при підвищеній функції щитовидної залози), впливом іонізуючого випромінення, порушенням нейроендокринного гомеостазу. Доведена генетична роль причини виникнення раку.
У 80-90% рак розвивається на фоні вузлового та змішаного зоба і в 10 разів частіше в ендемічних щодо зоба районах. Важливу роль в розвитку злоякісних пухлин надають поодиноким вузловим утворам в залозі ( вузловий зоб, аденома).

3. Як часто зустрічається рак ЩЗ?

Частота раку ЩЗ становить 1% серед всіх пухлин. Захворюваність 0,5-10 на 100 тис. населення в світі, та 8 на 100 тис. населення в Україні. Смертність від раку ЩЗ становить 5 на 1 млн. в світі, 12 на 1 млн. в Україні. Жінки хворіють у 5-7 разів частіше за чоловіків. Най більше хворих припадає на вік 40-50 років.

4. Які є форми раку ЩЗ?

  • Папілярний рак – 76%
  • Фолікулярний рак – 14%
  • Медулярний рак – 5-6%

5. Як лікувати рак ЩЗ?

Головний метод лікування раку ЩЗ – це хірургічний. Він полягає в повному видаленні щитовидної залози. Лише при виявленні захворювання в ранній стадії можливе видалення лише однієї долі ЩЗ, що вражена пухлиною. Радіойодтерапія застосовується після хірургічного лікування(тотального видалення ЩЗ) з метою повного знищення всіх клітин ЩЗ. Пожиттєво призначається супресивна гормонотерапія препаратами левотироксину.

6. Які прояви раку ЩЗ?

Розпочинається захворювання з появи вузла в щитовидній залозі. Вузол зазвичай щільно-еластичної консистенції, що швидко збільшується в розмірах. Поява збільшених лімфатичних вузлів на бічних поверхнях шиї свідчить про наявність метастазів в них. Можуть з’являтись відчуття комочка в горлі, стиснення в ділянці ЩЗ, осиплість голосу, задишка, біль в ділянці ЩЗ та шиї. Виявивши в себе хоча б один з наведених симптомів слід звернутися до лікаря ендокринолога або до онкохірурга безпосередньо. Обов’язковим є виконання ультразвукового дослідження ЩЗ та шиї з виконанням тонкоголкової асспіраційної пункційної біопсії вузла ЩЗ під контролем УЗД з наступним цитологічним дослідженням клітин з вузла ЩЗ, що дає змогу підтвердити діагноз рак ЩЗ чи виключити його. При підозрі на рак ЩЗ показане хірургічне лікування.