Профілактика новоутворень гортані та глотки

14.02.2017
throat.jpg

Профілактика новоутворень та захворювань гортані та глотки.

Пухлинне ураження гортані буває доброякісним і злоякісним. Деякі доброякісні за своєю будовою пухлини здатні переходити в злоякісні. При огляді не завжди вдається їх відрізнити, тому для уточнення діагнозу і правильного вибору лікування необхідне дослідження шматочка пухлини під мікроскопом — так звана біопсія. Рак гортані можна віднести до найбільш поширених раків дихальних шляхів. Незважаючи на великі успіхи діагностики та лікування, захворюваність раком гортані в останні роки зростає. Рак гортані частіше зустрічається у чоловіків, переважно в другій половині життя, хоч має тенденцію зростання в молодому віці.

Першими симптомами є неприємні відчуття в горлі, які надалі змінюються першінням, незначні розлади ковтання, відчуття стороннього тіла, які інколи виникають внаслідок порушення дієти, особливо при прийомі незвичних, переважно гострих страв.

Ці відчуття у кожної людини протягом життя бувають часто. Людина зайнята працею, хатніми справами і не йде на прийом до лікаря, а в результаті жорстоко розплачується, інколи навіть і власним життям.

Пухлина роз’їдає тканину, частіше всього без болю, проростає в корінь язика, виходить за межі гортані, вражає глотку. Далі з’являється охриплість голосу, яка заважає людині спілкуватися з оточуючими, і людина звертається до лікаря з приводу охриплості голосу. Оглядаючи хворого, лікар-оториноларинголог бачить занедбаний рак гортані. Питання про можливість збереження життя вирішує своєчасність звернення до лікаря.

Профілактика захворювань горла.

У профілактиці захворювань голосового апарату (глотки і гортані) майже найголовнішеим є вільне, безперешкодне носове дихання. Тому завжди потрібно доліковувати захворювання на гострий риніт (нежить).

 Пам’ятайте, що куріння, алкоголь, гостра їжа — вороги голосу!

В холодну і вологу погоду не можна виходити на вулицю відразу після інтенсивного голосового навантаження. Вдихання холодного повітря через рот є поширеною причиною гострого запалення дихальних шляхів.

Загальному зміцненню організму, як відомо, сприяє гартування за допомогою водних процедур, заняття фізичною культурою та спортом. Також корисні і місцеві загартовуючі процедури — полоскання, зрошення горла морською водою, відваром лікарських трав.

Найбільш поширеним є такий простий розчин для полоскання і зрошення: на стакан води 1-2 краплі йоду і кухарської солі на кінчик ножа.

Можна також приготувати відвар із сухої ромашки.

Для зрошення придатний звичайний пульверизатор для розприскування парфумів. Поступово знижуйте температуру відвару. Спочатку його температура не повинна бути нижчою 25-28°С, через кожні 5-7 днів знижуйте температуру відвару на 1°С, довівши до 20-16°С. Тривалість курсу близько 2-3 місяців. Полоскати та зрошувати горло бажано вранці і ввечері після їжі.

Більшість хворих на рак гортані становлять чоловіки, що зловживають спиртними напоями, курять, старші 40 років, які мають контакт з нафтопродуктами… У жінок рак гортані зустрічається в 10 разів рідше, ніж у чоловіків. Це пов’язано з поширенням куріння серед жінок. Лікування раку гортані на ранній стадії, коли ще немає метастазів в інші органи, дає хороший ефект.

Крім того, якщо пухлина маленьких розмірів, можливе проведення променевого лікування, або невеликої операції. Після таких часткових операцій хворий продовжує майже нормально розмовляти, дихає і харчується звичайним шляхом.

Кожна людина повинна піклуватися про своє здоров’я, систематично двічі на рік проходити профілактичні огляди. Тверезий спосіб життя є одним із заходів профілактики новоутворень гортані.