Як запобігти розвитку меланоми
За даними ВООЗ, щорічно в усьому світі реєструють близько 48 000 смертей унаслідок меланоми.
Меланома – злоякісна пухлина, що виникає з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). Пухлина переважно локалізується в шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках (порожнина рота і носа, періанальна і вульвовагінальна ділянки).
Новоутворення поширюється через лімфу і кров майже в усі органи. Зазвичай, метастази з’являються протягом першого року від початку захворювання. Спочатку вони виникають у лімфатичних вузлах, пізніше – у легенях, печінці, кістках, головному мозку.
Фактори ризику:
🔸 біла шкіра, світлі (блакитні) очі, світле волосся та рожеві веснянки;
🔸 наявність в анамнезі сонячних опіків (навіть ті опіки, що ви отримали в дитячому, підлітковому і юнацькому віці, можуть зіграти фатальну роль у розвитку пухлини в наступні роки);
🔸 надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання – навіть штучного в солярії;
🔸 якщо у вас чи родичів раніше була меланома (особистий чи сімейний анамнез меланоми;
🔸 невуси (родимки): 70% – вроджених, 30% – набутих, понад 50 невусів на шкірі збільшує ризик розвитку меланоми;
🔸 травматизація та зміна характеристик невусів;
🔸 вік – понад 50 років;
🔸 чоловіча стать.
Як виявити хворобу
Дерматоскопія — найперша діагностика меланоми. ЇЇ проводять за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), що робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу.
Клінічно меланома шкіри характеризується пухлиноподібним щільним вузликом чорного забарвлення, іноді з синім відтінком, від 0,5 см до 2 – 3 см у діаметрі, округлої чи овальної форми з нерівними краями. Часто на поверхні пухлини виникають ерозії чи виразки, що кровоточать, а також кірочки, лущення.
Аби запобігти розвитку меланоми:
🔸 уникайте сонячних опіків – застосовуйте захисні креми;
🔸 не травмуйте шкіру в ділянці родимок;
🔸 унеможливлюйте контакт родимок із хімічними подразниками;
🔸 регулярно оглядайте шкіру та своєчасно звертайтесь до лікаря за будь-яких змін.
Скринінг – одна із форм раннього виявлення злоякісних пухлин під час профілактичного обстеження. Якщо ви в групі ризику, то щодва роки обстежуйтеся в лікаря-онколога (фізикальний метод – огляд, пальпація).