Черкаський онкодиспансер підписав договір з НСЗУ на лікування методом гемодіалізу

28.05.2021
gemodiz-golovne-1200x776.jpg

Черкаський обласний онкологічний диспансер підписав договір з Національною службою здоров’я України на лікування хворих методом гемодіалізу в амбулаторних умовах.

Відтепер згідно з Програмою медичних гарантій пацієнти, які потребують позаниркового очищення крові, можуть безкоштовно проходити процедуру в підрозділі гемодіалізу Центру пластичної реконструктивної та малоінвазійної онкоурології.

За словами завідувача обласного центру пластичної реконструктивної та малоінвазійної онкоурології Черкаського обласного онкологічного диспансеру Романа Морару-Бурлеску, зараз фахівці здійснюють важливу процедуру гемодіалізу.

Це насамперед необхідно для хворих. По-перше, проблематично, коли пацієнти потребують хірургічного втручання, але перебувають на постійному хронічному гемодіалізі. Після оперативних масивних утручань у деяких хворих відбуваються гострі пошкодження нирок, тому опісля необхідно здійснювати гемодіаліз, – пояснив Морару-Бурлеску.

Лікарка-нефролог Таїсія Ткаченко розповіла про показання та специфіку надання процедури гемодіалізу хворим. Також фахівчиня зазначила про зміни, які відбулися унаслідок укладення договору з НСЗУ.

Яку можливість дає пакет послуг від НСЗУ для підрозділу гемодіалізу?

По-перше, лікування пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю є безкоштовним. До пакету послуг зараховані: первинний огляд та подальше спостереження, контроль ефективності діалізного лікування, проведення гемодіалізу із забезпеченням необхідними медичними засобами та витратними матеріалами. Також у цьому переліку є: лабораторні дослідження, запобігання інфекційним ускладненням та тромбозу, медикаментозне лікування анемії.

По-друге, раніше пацієнт, який потребував позаниркового очищення крові, мав обирати заклад відповідно до місця проживання. Зараз хворий може отримати послугу в будь-якій лікарні,  що надає послуги амбулаторного гемоділізу та має контракт з НСЗУ.

Які умови створені для проведення процедури?

У нашій клініці сформована команда кваліфікованих фахівців, як-от: лікарів-нефрологів та анестезіологів, що здійснюють постійний нагляд за хворими нефрологічного профілю та після трансплантації нирки. За бажанням пацієнт може проконсультуватися зі спеціалістами інших відділень. 

Також у підрозділі гемодіалізу створені комфортні умови для проведення процедур. За допомогою найсучаснішого апарату «Fresenius 5008S» можна здійснювати високоефективну очистку крові за допомогою різних режимів, зокрема й гемодіафільтрацію. Цей апарат використовуємо не тільки для хворих, які вже проходять гемодіаліз, але й для тих, що з певної причини госпіталізують у наш заклад (з приводу планової операції або онкопатології за направленням). А також для людей, які приїжджають для трансплантації нирки.

Інноваційність системи полягає у водоочищенні, бо це – один з найбільш важливих складників під час проведення процедури. В обладнанні встановлені одноразові фільтри, а вода надходить до апарату в онлайновому режимі.

Для пацієнтів створена окрема палата, де розміщено медичне багатофункціональне ліжко, кондиціонер, телевізор і вбиральня. У сусідній кімнаті – пост медсестри, яка наглядає за хворим.

Скільки пацієнтів можуть обслуговувати?

Від початку функціонування підрозділу вже провели близько тридцяти процедур з гемодіалізу.  Нині у нас є можливість лікувати чотирьох пацієнтів. Вони перебувають тут чотири години тричі на тиждень: у понеділок, середу та п’ятницю або ж у вівторок, четвер та суботу (1-2 зміни). Поки що постійних пацієнтів немає, але двоє зараз на підготовчому етапі.

Які чинники впливають на ефективність процедури?

До чинників, що впливають на ефективність процедури з боку пацієнта, зараховують: загальний стан, наявність супутніх захворювань, стан судинного доступу (артеріовенозної фістули чи центрального венозного катетера). Щодо обладнання – модальність процедури, якість водоочищення, своєчасне технічне обслуговування та амортизація обладнання.

Які є переваги для діалізних пацієнтів у вашій структурі?

По-перше, собівартість однієї процедури гемодіалізу становить понад дві тисячі гривень, а для хворих на хронічному гемодіалізі ці послуги – безкоштовні. Також для пацієнта створені комфортні умови: у його розпорядженні зручне багатофункціональне ліжко. У цей час біля хворого перебуває медичний персонал, бо для організму це – складна гемодинамічна інвазивна процедура, що може мати ускладнення. У швидкому доступі знаходяться необхідні медичні препарати. У підрозділі є кисневі концентратори, адже через епідеміологічну ситуацію, пацієнт може потребувати кисневої підтримки. У випадку ургентної ситуації реаніматологи та анестезіологи вживають відповідних заходів.

Хто може безкоштовно отримати процедуру гемодіалізу?

Безкоштовно послуга надається людям з IV-V стадіями хронічної хвороби нирок, неуточненою нирковою недостатністю. Нині в Україні також є можливість так званого «гостьового діалізу». Цим можуть скористатись хворі, яким потрібно поїхати в інше місто (наприклад у відрядження чи відпустку). Пацієнт має попередньо зателефонувати в клініку, де проводять амбулаторний гемодіаліз, а також отримати електронне направлення у свого нефролога. У результаті процедуру можна пройти безкоштовно в будь-якій медичній структурі, що надає такі послуги, зокрема і в нашій.

Як пацієнт може потрапити на гемодіаліз саме у ваш заклад?

Насамперед, усі пацієнти, які потребують гемодіалізу, мають укласти декларацію з сімейним лікарем (дані повинні бути зазначені в електронній системі охорони здоров’я). Далі сімейний лікар дає направлення на консультацію до нефролога, а лікар-нефролог в свою чергу виписує хворому направлення на гемодіаліз.