Січень – місяць обізнаності про рак шийки матки
Рак шийки матки (РШМ) – це онкогінекологічне захворювання, що належить до інтимної сфери та є одним з найменш обговорюваних у нашому суспільстві. Це дуже прикро, адже статистика РШМ в Україні невтішна: 90% усіх випадків захворюваності РШМ у світі реєструють в країнах з низьким рівнем життя, де відсутня страхова медицина і скринінгові програми.
Серед усіх онкопацієнтів в Україні захворюваність на РШМ посідає четверте місце. Натомість смертність від РШМ в нашій країні перебуває на третьому місці, а в Європі – на сьомому.
Статистика серед інших видів раку за віком:
— у 30-54 років захворюваність на РШМ посідає друге місце, смертність від РШМ – також на другій позиції.
— у 18-29 років захворюваність на РШМ перебуває на четвертому місці, смертність від РШМ – на першій позиції.
Однак фахівці засвідчили, що в 90% випадків РШМ спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ). Існує близько двохсот різновидів ВПЛ, та не всі з них є онкогенними.
Понад 70% випадків РШМ у світі та 83% в Європі зумовлені онкогенними типами ВПЛ 16 та 18.
Нині існує дві вакцини від ВПЛ – Церварикс (Cervarix) та Гардасил (Gardasil), які ефективно використовують для щеплення жінок. У більшості країн до 2030 року планують зовсім позбутися цього захворювання шляхом тотального вакцинування.
Рак шийки матки не є неминучим наслідком ВПЛ інфекції. Проте за умови зниження захисних сил організму та високої генетичної схильності до новоутворень, інфекція, яка спричинена онкогенними типами ВПЛ, стає причиною розвитку запалення. Зокрема й дисплазії, яка є передумовою розвитку РШМ.
Якщо жінки щонайменше раз на рік проходитимуть огляд у гінеколога з кольпоскопією, вагінальним УЗД і ПАП-тестом, запалення та дисплазію можна зафіксувати на ранніх стадіях і відповідно запобігти розвитку РШМ.
У випадку діагностування на ранній стадії РШМ виліковується в понад ніж 90% випадків захворювання.
Які симптоми раку шийки матки?
Нерідко, особливо на ранніх стадіях, захворювання має безсимптомний перебіг. Однак обов’язково зверніться до лікаря, якщо у вас:
🔸міжменструальна кровотеча;
🔸 кровотеча під час або після статевого акту;
🔸 систематичний біль в спині, стегнах і ногах;
🔸 проблеми із сечовипусканням;
🔸втрата ваги;
🔸 кровотеча після настання клімактеричного періоду;
🔸анемія;
🔸неприємні відчуття, дискомфорт або біль під час сексу.
🔸водянисті виділення.
Фактори ризику:
🔸 не проходження процедури скринінгу раз на 3-5 років. Без проведення процедури лікар не зможе діагностувати захворювання на ранній стадії, тож ви ризикуєте захворіти на РШМ;
🔸паління збільшує можливість захворіти на рак. Хімічні речовини, які знаходяться у цигарках, спричиняють руйнування клітин, зокрема й клітин ШМ;
🔸слабка імунна система;
🔸часта зміна статевих партнерів;
🔸незахищений секс;
🔸 тривале вживання протизаплідних пігулок без консультацій лікаря.