Особливості надання паліативної допомоги: медичні, психологічні та духовні складові

29.05.2019

Обласну науково-практичну конференцію «Особливості надання паліативної допомоги: медичні, психологічні та духовні складові» організував Центр паліативної допомоги Черкаського обласного онкологічного диспансеру за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Більше як сотня лікарів, фармацевтів, юристів і соцпрацівників зібралися, аби заперечити слово «змиритися» у хворобі й довести, що паліативна допомога – це про якість життя. Адже, попри невиліковність недуги, за бажання пацієнта і лікаря можна подолати важкі симптоми і додати життя у кожен день хворої людини.

Нинішня зустріч орієнтована не тільки на медиків, а й на працівників соціального захисту (їх за реєстрацією було близько 70 осіб). Ця конференція важлива не лише для лікарів: треба зрозуміти, що паліативна допомога охоплює широке коло завдань. У роботі з тяжкохворими має значення не тільки суто медична складова, не менш значимими є психологічна й соціальна підтримка, духовна опіка, вирішення юридичних проблем. Тому вкрай потрібна і співпраця із соціальними працівниками, які мають розуміти свою роль у наданні допомоги тяжкохворим.

Учасники конференції неабияк збагатили свій досвід, адже лектори роз’яснювали і лікарські, і загальнопсихологічні, і юридичні аспекти. Дотепер ще багато медиків просто не знають, що можна спростити життя і собі, і пацієнтам. Це стосується, зокрема, доступного знеболення, спрощення в отриманні рецепта й оформленні документів.

Сьогодні при наданні паліативної допомоги допускається виписувати рецепт аж на 15-денну потребу хворому. Тобто лікар може подбати про те, щоб пацієнт не бігав по атеках у пошуках ліків, а мав вільний доступ до препарату. Та, на жаль, не всі аптеки мають ліцензію на роботу з цими препаратами. Не всі медики знають про нові законодавчі документи, зокрема про те, що призначити знеболювальні препарати може кожен лікар. Крім того, виписуючи рецепти закладу, в якому працює лікар, не потрібно мати спеціальну ліцензію, достатньо ліцензії на медичну практику, адже лікар видає не ліки, а тільки рецепт, тобто не відбувається обіг підконтрольних лікарських засобів. Якщо раніше аптеки вимагали декілька підписів і печаток, то зараз ця процедура значно спрощена і лікар одноосібно може виписати рецепт.

Максим Босенко, завідувач Центру паліативної допомоги КНП «Черкаський обласний онкологічний диспансер Черкаської обласної ради», зазначає:
– Ця конференція дуже значима для всієї області. І важливим, насамперед, є те, що відгукнулися не лише медики, а й люди, що працюють у соціальній сфері. Бо саме на цьому рівні у паліативній медицині маємо прогалину – бракувало деяких навичок, інформації і знань. Донести це все інакше було неможливо. Люди, які пройдуть курс навчання, зрозуміють правильний напрям у роботі з паліативними хворими.