Черкаський онкоцентр – єдиний в області й один із небагатьох в Україні, де виконуються дослідження HLA- типування

28.02.2025
У ПЛР-лабораторії нашого закладу виконуються різноманітні імуногенетичні дослідження, які є необхідні для трансплантації і спрямовані на співставлення пари донор-реципієнт для найкращого підбору донора.
🧬Основною запорукою успішної трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин та їх приживлення є вибір максимально генетично сумісного донора. Із цією метою всім реципієнтам і їхнім потенційним донорам здійснюють HLA-типування – генетичне дослідження складного комплексу клітинних білків на поверхні клітин, які залучені до механізму розпізнавання «свій-чужий» і здатні запустити імунні реакції, що можуть призвести до відторгнення трансплантату. Далі відбувається співставлення отриманих результатів і донором обирають того, чиї результати повністю збігаються (ідентичні) із результатами реципієнта або у кого співпадінь найбільше.
⚪️ «Людина навпіл успадковує гени HLA від батька й від матері, тобто батьки завжди є мінімум на 50% сумісними з дітьми. Тому потенційно найкращий збіг може бути з рідним братом або сестрою (див.приклад). При трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин перевага надається ідентичним брату або сестрі реципієнта. Якщо ж таких немає, тоді шукають повністю сумісного неродинного донора або ж обирають частково сумісного», – зазначає лікар-лаборант-імунолог Наталія Джирма.
❕️Важливими для підбору донора дослідженнями також є визначення HLA-антитіл до та після трансплантації. Вони дозволяють встановити наявність донор-специфічних антитіл (DSA), які перешкоджають приживленню трансплантату та впливають на ефективність трансплантації.