Як зменшити вплив побічних ефектів під час хіміотерапії

01.12.2020
himiot-1200x1200.jpg

Хіміопрепарати можуть мати негативні побічні ефекти. Зменшити їхній вплив допоможуть наступні поради.

1. Розлади кишківника

Діарея – досить поширене явище під час хіміотерапії. Щоб налагодити випорожнення необхідно:

  • на першому етапі варто споживати варену їжу в протертому вигляді;
  • відмовитися від гострих овочів, що подразнюють слизову: часник, цибулю, редис, редьку, щавель, а також від кислих ягід та фруктів;
  • тимчасово відмовитися від бобових, свіжої здоби та цільного молока;
  • основу раціону повинні містити рисові супи та каші, картопляне пюре. Також корисно вживати гарбузову кашу або просто запечений гарбуз;
  • усі напої та їжу потрібно споживати в теплому вигляді.

2. Нудота та блювання

Окрім препаратів для зниження диспептичних явищ можна дещо змінити раціон та спосіб життя.

Слід обов’язково перебувати на свіжому повітрі та спати з відкритою кватиркою. Допомагає припинити нудоту невелика кількість лимону, декілька кислих ягід (журавлини). Не встаючи з ліжка, можна з’їсти кілька сухариків, сушок або печиво.

Під час нудоти з раціону радять прибрати смажені та дуже жирні продукти. Зменшують кількість солі та спецій. Усю їжу рекомендують споживати в охолодженому вигляді та невеликими порціями. Воду слід пити за годину до вживання страв або через дві години після.

3. Випадіння волосся

Волосся починає випадати протягом перших тижнів лікування. Втрата волосяного покриву відбувається не лише на голові, а й по всьому тілу.

Засоби, які можуть запобігти цьому процесу, нині не існує. Шкіру голови слід убезпечити від прямих сонячних променів. Приймати ванну або душ рекомендують лише в теплій воді. Також необхідно рідко користуватися косметичними засобами та кремами. Через 4-6 тижнів після закінчення лікування волосся з’явиться знову.

4. Стоматит

Щоб уникнути розвитку стоматиту корисно після кожного прийому їжі полоскати рот:

  • содовим розчином;
  • зубним еліксиром;
  • відварами ромашки чи дубової кори.

Якщо виразки все ж з’явилися, то всю їжу краще вживати в протертому вигляді. У цьому випадку оптимальні дитячі овочеві та фруктові пюре, каші. Також фахівці радять відмовитися від кислих, гострих продуктів, що подразнюють слизову. Страви повинні бути кімнатної температури. У поєднанні з терапією, яку призначають для уникнення стоматиту, ці заходи полегшують ситуацію.

5. ГРВІ та застуда

Застуди, як і будь-які інші захворювання небезпечні під час хіміотерапії, коли організм сильно ослаблений.

Якщо зараження все ж сталося, можна приймати для лікування трав’яні відвари, уживати мед, варення та жарознижуючі препарати. Антибіотики та інші лікарські засоби варто використовувати лише за призначенням лікаря.

Дбайливе ставлення до себе та дотримання зазначених рекомендацій допоможе перенести хіміотерапію легше та швидше відновити функціонування організму