«Знімаю перуку і надягаю хустинку»: історії черкащанок з онкологією

21.10.2024
image_2024-10-28_14-09-25-1200x640.png

Черкащина — друга область в Україні за кількістю виявлених онкозахворювань. Серед лідерів з виявлених хвороб — рак молочної залози, розповів завідувач організаційно-методичного відділу Черкаського клінічного онкологічного центру Ігор Гайдай.

До Всеукраїнського дня боротьби з захворюванням на рак молочної залози, який припадає на 20 жовтня, черкащанки з онкозахворюванням розповіли «Суспільному» свої історії.

57-річна канівчанка Ольга Дорошенко рік як звикає до перуки:

«Перуку знімаю, знімаю шапочку і надягаю хустинку. Волосся почало лізти вже після першої хімії. Не одразу, минув тиждень чи трохи більше, мабуть, днів десять».

Все почалося з дискомфорту у грудях, розповіла Ольга.

«Наче щось потягло груди. Ну, знаєте, я дома прийшла з роботи, пішла в душ, милася і стала мацати, що ж воно в мене там тягне. У самих груддях і нічого, а в мене пухлинка була під груддю».

На момент виявлення хвороби Ольга дізналась про ступінь її розвитку:

«Ну, це вже третя була стадія. Тільки хімія була. Вона почалася з квітня і оце аж по жовтень. А в жовтні вже оперативне втручання».

Випадок пані Ольги радше виняток, адже хвороба відступила. У видалених тканинах не виявили злоякісних, пояснила лікарка Наталія Корновенко.

«Звертаються у тому випадку, коли щось самі при огляді у себе знаходять. Але таких випадків мало, чесно кажучи. Більшість випадків — це занедбані форми або на шляху до занедбаних».

За словами онкологині, рак молочної залози один із найпідступніших:

«Хвороба є настільки підступною, що, як правило, жінок нічого не турбує. І коли вони приходять на огляд і перше, коли ти їм говориш, що у вас пухлина, так вони говорять, що та мене нічого не турбує і зараз».

24-річна Юлія Діденко одна з наймолодших пацієнток відділення, розповіла онкологиня. Лікування дівчини на фінішній прямій. Утворення в молочній залозі виявила під час самоогляду, розповіла Юлія. Інших симптомів не було.

«Я намацала у себе в груддях пухлинку і прийшла до лікаря на консультацію».

За кількістю виявлених онкозахворювань Черкащина друга в Україні після Кіровоградщини, розповів завідувач організаційно-методичного відділу клінічного онкологічного центру Ігор Гайдай. Серед лідерів — рак молочної залози.

«Останні два роки, навіть три, йде поступове збільшення рівня захворюваності. У нас за 2023 рік було майже 500 жінок діагностовано, за дев’ять місяців 2024 року уже 302 жінки. Якщо брати молочну залозу, у нас торік було майже 30 відсотків занедбаних форм, це третя-четверта стадії — вони розповсюджені. За дев’ять місяців цього року уже 35 відсотків».

Втім лікування безоплатне, додала лікарка Наталія Корновенко:

«Все безоплатно відбувається. І хірургічне лікування, і хімієтерапія, і променева терапія. Тільки пацієнт повинен мати декларацію з сімейним лікарем, який дає направлення на консультацію до лікаря-хірурга-онколога на огляд молочних залоз і потім далі створюється направлення на консультацію».

Єдина послуга, не передбачена пакетом національної служби здоров’я — це реконструкція та пластика молочних залоз, пояснила Наталія Корновенко:

«Це така болюча тема, тому що нема такого державного фінансування. Заміна імплантатів молочної залози — це коштовна процедура. Дійсно, жінки звертаються з такими питаннями, але все це відбувається за власний кошт».

Щиро дякуємо медійникам «Суспільного. Черкаси»:

Авторка — Вікторія Хамаза

Анастасія Столбова Анастасія Столбова

Оператор — Олег Кураш 

 

Контакти

Адреса:

м. Черкаси, вул. Святителя-хірурга Луки, 7

Телефони:

Реєстратура: +38 (0472) 37-29- 66

Стіл довідок: +38 (0472) 54-43- 90

Call-center: +38 (067) 006-59-00

e-mail: kanc@onko.ck.ua