Здорової засмаги не існує
26.02.2025
Сонячні дні все більше нагадують нам, що зима добігає кінця й попереду — усе більше тепла. Тож нас чекає вплив сонячних променів і вкотре — позитивний імідж та уявна користь засмаглої шкіри, із чим сьогодні змушені боротися медичні працівники.
Насправді засмага є візуальним проявом пошкодження шкіри і свідчить про підвищений ризик розвитку смертельної хвороби.
За інформацією американських хірургів-онкологів, усе частіше рак шкіри діагностують у пацієнтів молодого віку. А через те, що часто вони не помічають небезпечних змін, хворобу виявляють, як правило, на пізніх стадіях.
Звісно, не можна змусити людей бути менш активними й повністю обмежити перебування на вулиці, але важливо розуміти, що захист від сонця може врятувати ваше життя, і єдиний ефективний спосіб захистити себе — обмежити вплив УФ-випромінювання на шкіру.
Згідно з даними Фонду дослідження меланоми (Melanoma Research Foundation), меланома є найбільш смертоносною формою раку шкіри з низьким рівнем виживаності: половина пацієнтів помирає протягом 5 років після встановлення діагнозу. У США за 2024 рік меланому діагностували понад 200 тисячам людей.
Основною причиною меланоми є УФ-опромінення. При цьому найбільш вразливі – люди з природньо низьким рівнем пігменту меланіну в шкірі. Попри значний прогрес у використанні імунотерапії, пухлини багатьох пацієнтів не реагують на цей тип препаратів, тож вони залишаються без найсучасніших ефективних методів лікування.
Результати опитування компанією Ipsos показали, що молоді люди вірять у міфи та дезінформацію про захист від сонця, які можуть відштовхувати їх від перевірених методів профілактики раку шкіри. Приблизно кожен сьомий (14%) дорослий віком до 35 років вважає, що щоденне використання сонцезахисного крему є більш шкідливим для шкіри, ніж пряме перебування на сонці, і майже чверть (23%) вважає, що пиття води та зволоження запобігають сонячним опікам.
Що на це каже наука?


Хірург-онколог Інституту раку Ордандо (США), доктор медичних наук Раджеш Наїр каже, що сьогодні через велику кількість джерел інформації важко відрізнити слушну пораду від дезінформації. Чимало організацій та людей стверджують, що мають правильні відповіді. Лікарі стурбовані тим, що люди вірять у по-справжньому небезпечні ідеї, що наражають їх на додатковий ризик.
Проблема в тому, що багато хто з нас, коли йдеться про здоров’я, довіряє вибору знайомих або яскравим прикладам лікування в соцмережах. І під впливом інших обираємо щось схоже і для себе, забуваючи про консультацію лікаря.
Фахівці рекомендують використовувати сонцезахисний крем з SPF 30 або вище та повторно наносити його кожні дві години, особливо якщо ви пітнієте або перебуваєте у воді. Регулярні огляди в дерматолога також мають важливе значення для раннього виявлення будь-якого раку шкіри.
Джерело:
Orlando Health, Survey finds young adults more likely to believe myths about sun protection and skin cancer prevention
