У Черкасах обговорили роль сімейного лікаря в онкопревенції

05.12.2024
img_8078-1200x800.jpeg

Семінар-нарада під назвою «Черкащина проти раку. Роль сімейного лікаря в онкопревенції» відбулася у Черкаській медичній академії 4 грудня.Ж

Обговорювали питання скринінгу та ранньої діагностики злоякісних новоутворень в контексті реалізації Національної стратегії контролю злоякісних новоутворень. У заході взяли понад 150 учасників. Це сімейні лікарі, голови та заступники територіальних громад, керівники медичних установ різних рівнів, викладачі медичної академії та фахівці Клінічного центру онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради. Ще більш ніж 200 осіб доєдналися онлайн.

Привітала учасників конференції перший заступник голови Черкаської ОВА Наталія Кравченко, яка подякувала фахівцям онкоцентру за їхню роботу: «Наш онкологічний центр є одним з найкращих в Україні серед регіональних онкологічних центрів. Для цього багато зроблено. І дякую команді, дякую команді онкологічного центру, які працюють над розвитком, які постійно навчаються та розвиваються», — зазначила Наталія Кравченко.

Говорили на нараді й про 5 річницю проведення першої трансплантації кісткового мозку фахівцями Черкаського онкоцентру. З того часу вже виконано понад 240 трансплантацій кісткового мозку і заклад входить в трійку лідерів в Україні. Командам працівників закладу, які здійснюють трансплантації кісткового мозку та органів від імені Черкаської ОВА вручили подарункові сертифікати, щоб вони покращили добробут своїх колективів.

З вітальним словом до учасників звернулася і ректор Черкаської медичної академії Інна Губенко, яка розповіла про підготовку медичних працівників, зокрема тих, хто готується стати сімейними лікарями «Сімейний лікар — це найближча людина для родини, яка відповідально виконує свою роботу. І в основному це повинна бути профілактична робота всіх захворювань, зокрема й онкологічних. Я думаю, що ні практична медицина без нас не може існувати, ні ми без практичної медицини. Тому підготовка спеціалістів — це наша з вами — громад і особливо лікарської спільноти — спільна робота, а не тільки завдання навчального закладу», — розповіла Інна Губенко.

Начальниця управління охорони здоров’я Черкаської ОВА Антоніна Уманець у вітальному слові розповіла про Національну стратегію контролю злоякісних новоутворень, яка була прийнята на період до 2030 року. Вона зазначила, що обласний проєкт, розроблений згідно з цією стратегією, був надісланий усім територіальним громадам області на погодження. «Є план дій, по якому ми маємо рухатися надалі й виконувати всі підходи, які від нас залежать», — зазначила Антоніна Уманець.

З доповіддю щодо оцінки факторів ризику об’єктів середовища життєдіяльності у розвитку онкопатології в області та організації профілактичних заходів виступив Генеральний директор ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ України», головний державний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач. Він також наголосив на важливості вакцинації та висловив подяку ініціативі ротарі-клубів щодо вакцинації від вірусу папіломи людини.

Про онкоепідситуацію в Черкаській області та основні завдання Національної стратегії контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року розповів учасникам Директор КНП «КЦОГТПД Черкаської обласної ради», головний позаштатний онколог УОЗ ОДА Віктор Парамонов. У своїй доповіді він розповів про кількісні показники захворюваності на злоякісні новоутворення як в Україні, так і в Черкаській області, показав дані про структуру онкологічних захворювань у жінок та чоловіків, розповів про кількість занедбаних форм раку у 2023 році, про відсоток 5-річного виживання хворих та назвав основні проблеми, що потребують вирішення протягом 2024-2030 років. «Сьогодні ми говоримо про роль сімейної медицини та роль превенції. Саме превенції, а не боротьби. Боротися треба з росією, а рак — контролювати, як одну із хронічних хвороб. Онкоепідемологія саме показує у цифрах та фактах поширюваність, захворюваність та смертність онкології, а також її охоплення лікування, успіхи та виживаність протягом 5 років після закінчення лікування, що дає підстав приймати рішення для контролю за ситуацією», — зазначив Віктор Парамонов.

Головний позаштатний онкохірург УОЗ ОДА Віктор Шкварко розповів про стан діагностики колоректального раку, методи скринінгу та заходи з покращення ранньої діагностики.

З доповіддю на тему «Захворюваність та проблеми діагностики раку молочної залози. Роль скринінгових центрів «Здоров’я жінки» в діагностиці раку молочної залози» виступив Головний позаштатний спеціаліст з патології молочної залози УОЗ ОДА Андрій Тюрін.

Головний позаштатний онкогінеколог УОЗ ОДА Олександр Майданюк доповів про стан діагностики та скринінгу патології шийки матки, маршрут пацієнтки у надавача первинної медичної допомоги.

Про стан діагностики онкоурологічної патології та можливості впровадження скринінгу розповів Головний позаштатний онкоуролог УОЗ ОДА Роман Морару-Бурлеску.

и

Хірург-онколог, дерматолог КНП «КЦОГТПД Черкаської обласної ради» Ігор Мовчан розповідав про роль дерматоскопії у діагностиці злоякісних новоутворень шкіри.

Головний позаштатний гематолог-онколог дитячий УОЗ ОДА Оксана Глухарева представила доповідь на тему «Проблеми діагностики злоякісних новоутворень у дітей».

Підсумувала результати семінару-наради перший заступник голови Черкаської ОВА Наталія Кравченко: «У нашої держави й у кожного з нас немає нічого ціннішого, ніж здоров’я та людина. Ми маємо з вами докласти всіх зусиль, аби хвора людина могла отримати необхідне діагностування та лікування і, одужавши, повернулась до звичного життя».БЖ