Рак шийки матки (РШМ) – один із найагресивніших видів раку. Січень – місяць обізнаності про це захворювання
06.01.2025
Рак шийки матки (РШМ) – один із найагресивніших видів раку. Січень – місяць обізнаності про це захворювання й час нагадати кожній жінці про необхідність профілактувати цю недугу та вчасно звертатися до лікаря для діагностики.
Щороку в Україні реєструють близько трьох тисяч злоякісних новоутворень шийки матки. У 2023 році загальна кількість уперше зареєстрованих випадків захворювання на рак шийки матки становила 2962 випадки. За цей час серед загальної кількості хворих на РШМ 1075 жінок померли.
У 99% випадків рак шийки матки спричинений вірусом папіломи людини (ВПЛ), що поширюється переважно під час статевого контакту. Існують понад 100 його типів, 12 із яких належать до ВПЛ високого онкогенного ризику. Вірус може призвести до аномальних змін у клітинах шийки матки, що може спричинити розвиток раку.
Тож, щоб уникнути раку шийки матки, треба вакцинуватися проти високоонкогенних типів ВПЛ і регулярно проходити профілактичні скринінги та огляди.
З 1 січня 2025 року в Україні почали діяти нові стандарти скринінгу та діагностики РШМ: набув чинності Порядок скринінгу і ранньої діагностики раку шийки матки та моніторингу стану здоров’я пацієнток з груп ризику.
Відтепер запроваджують комплексну систему профілактики цього захворювання, яка базується на сучасних наукових підходах і рекомендаціях ВООЗ. Це дасть змогу своєчасно виявляти передракові стани у жінок та зменшити захворюваність на РШМ.
Крім того, з 1 січня скринінг на РШМ належить до переліку медичних послуг, що забезпечують надавачі первинної медичної допомоги, і котрі проводять за чітко визначеним алгоритмом.
Система скринінгу та ранньої діагностики включає первинну та вторинну профілактику.
Первинна профілактика передбачає опитування кожні п’ять років задля виявлення факторів ризику та симптомів РШМ серед жінок 21–35 років під час візиту до надавача ПМД або лікаря-акушера-гінеколога, а також з використанням засобів телемедицини.
У разі виявлення факторів ризику жінці нададуть направлення на тестування (ПАП-тест або ПЛР-тест).
Вторинна профілактика РШМ – це обов’язкове тестування з використанням ПАП-тесту або ПЛР-тесту:
для жінок від 30–35 до 55 років — раз на 10 років;
для жінок від 25 років, які живуть з ВІЛ/СНІД, — раз на 5 років;
для жінок 21-35 років із факторами ризику або симптомами, — відразу.
При позитивних результатах тестів пацієнтку направляють до лікаря-онколога для подальшої діагностики та лікування.
Фактори ризику раку шийки матки:
1) медичні:
наявність ВПЛ, ВІЛ/СНІД чи інших захворювань імунодефіцитного характеру;
наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом;
наявність РШМ в сімейному анамнезі;
лікування дисплазії шийки матки.
2) поведінкові:
ранній початок статевого життя (до 18 років);
рання вагітність (до 20 років).
3) соціальні:
куріння;
низький соціально-економічний статус жінки (родини);
сексуальне, домашнє чи інше насильство щодо жінки;
тривалий стрес;
особливі умови праці, де є вплив канцерогенів.
Наявність факторів ризику не означає, що жінка обов’язково захворіє на рак шийки матки, однак це сигнал: якщо це можливо, змініть спосіб життя!
Джерело: Центр громадського здоров’я