Понад 300 пацієнтів щороку: як у черкаському паліативному центрі дбають про людей з тяжкими хворобами

13.10.2023

Люди, які мають тяжкі захворювання з високим рівнем летальності, потребують особливого догляду. Інколи буває так, що лікування не дає позитивних результатів, а хворий та його родина залишаються сам на сам зі своїми страхами.

У Черкасах такі пацієнти мають можливість звернутися до центру паліативної допомоги. Там люди не просто отримують знеболення, а мають повноцінну медичну допомогу, яка складається зі спостереження, турботи про психологічний стан, правильного харчування, необхідних аналізів, обстеження й реабілітації.

Людмила Гура присвятила своє життя медицині. Наразі вона завідує паліативним відділенням у місті Черкаси. Лікарка стверджує, що в цьому центрі життя пацієнтів завжди поліпшують, адже намагаються полегшити біль людини й мінімізувати страхи.

“Ми завжди дбаємо про те, аби надати нашим пацієнтам якісне лікування — це першочергове завдання. Проте треба пам’ятати, що паліатив — це не про смерть, а про життя. Ми намагаємося створити всі умови, аби люди не відчували біль й відволікалися від проблем й буденності”, — розповідає Людмила Гура.

У черкаському центрі паліативна допомога складається із комплексу медичних, психологічних та побутових послуг, які допомагають людям полегшити діагноз й боротьбу з болем. Такі послуги безплатні.

Варто наголосити, що у пакет стаціонарних послуг входить:

  • лікування больового синдрому;
  • розміщення у палатах;
  • цілодобовий нагляд;
  • необхідні лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі, копрограма, бактеріологічні та інші;
  • інструментальні дослідження: електрокардіографія, УЗД, рентгенологія та інші за потреби;
  • знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
  • киснева терапія та респіраторна підтримка;
  • харчування, зокрема, лікувальне;
  • колісні крісла, ходунки, палиці, милиці;
  • фізична терапія, медична реабілітація, психологічна та психічна адаптація.

Минулого року на стаціонарному лікуванні перебували 315 пацієнтів й близько 300 людей навідувала виїзна служба медиків. Цього року кількість пацієнтів збільшилася — за дев’ять місяців 2023 року стаціонарне лікування пройшли 322 пацієнти й ще до майже 400 хворих постійно приїжджають лікарі.

Наразі у черкаському центрі перебувають 30 пацієнтів із різним ступенем тяжкості хвороби. Ці люди є не лише жителями Черкас, а й приїжджають до міста на лікуванні з інших районів та областей.

Наприклад, пацієнт Давид приїхав з Умані до Черкас у складному стані. Майже місяць лікарі підбирали лікування й реабілітували чоловіка.

“Цієї п’ятниці я вже зможу повернутися додому й продовжити лікування там. Я безмежно вдячний черкаським лікарям за те, що вони в прямому сенсі поставили мене на ноги. Зараз я не відчуваю біль й знову починаю любити своє життя”, — ділиться своїми емоціями Давид.

У черкаському центрі паліативної допомоги не лише зменшують тяжкий біль від хвороби, а й реабілітують та відновлюють дієздатність людей в період ремісії. Для пацієнтів створили також кімнату відпочинку, де вони можуть займатися різновидною терапією — малювати, читати книги, слухати музику, спілкуватися з психологом та зустрічатися з рідними й волонтерами.

Відтак до Всесвітнього дня хоспісів та паліативної допомоги, який відзначають у світі 14 жовтня, сьогодні до черкаського центру завітали волонтери, щоб урізноманітнити дозвілля пацієнтів. Благодійники грали для людей на музичних інструментах, спілкувалися й підготували для них подарунки — смаколики, солодощі, фрукти та засоби особистої гігієни.

“Коли сказали, що сьогодні у нас буде концерт — в мене просто перехопило дух, бо я так сильно люблю музику. Коли артисти почали грати на скрипці, в момент насолоди, я, здається, забула про свій біль”, — розповідає пацієнтка Надія.

Насправді культурно-розважальні заходи в таких центрах мають величезне значення, адже окрім медичного лікування пацієнти потребують подій, які будуть їх відволікати від поганих думок, розважатимуть їх і даруватимуть теплі емоції й спогади.

“Відтоді, як ми почали влаштовувати такі зустрічі з волонтерами, помітили позитивну динаміку ментального здоров’я наших пацієнтів. У перші дні перебування тут майже у кожного спостерігається депресія, проте такі заняття, розваги, завдання знову налаштовують людей діяти й повертають бажання жити, а це — найголовніше”, — стверджує психологиня центру паліативної допомоги Людмила Колєснікова.