Черкаському онкоцентру – 70: клініко-діагностична лабораторія (ВІДЕО)

29.07.2024
1-2-1200x753.png

Один із провідних медичних закладів регіону – Черкаський обласний клінічний онкологічний центр – святкує 70-річчя! За цією датою – тисячі врятованих життів, тисячі людей, які повернули собі надію на щасливе та повноцінне життя без раку. Це заслуга висококваліфікованих фахівців, які самовіддано борються з хворобою за допомогою найсучасніших методів лікування, та новітнього обладнання, що відповідає кращим світовим стандартам.

Сьогодні онкоцентр – це не просто лікувальний заклад. Це потужний осередок науки та інновацій, де постійно впроваджуються нові методи діагностики та лікування. Із нагоди ювілею публікуємо цикл матеріалів про кожен структурний підрозділ онкоцентру.

Клініко-діагностична лабораторія була створена одночасно з відкриттям обласного онкологічного диспансеру в 1954 році. Лабораторія була розташована на колишній території ЧООД по вул. Котовського в одній, а потім у двох кімнатах і обслуговувала стаціонар на 100 ліжок та поліклінічних хворих. Штат складався з одного лікаря, вона ж була й завідувачкою, Карп Фаїни Моісеївни, 4 фельдшерів-лаборантів та 1 санітарки. Особливо слід відзначити фельдшера-лаборанта Барчан Клавдію Іллівну, багаторічна праця якої були прикладом для лаборантів протягом 45 років. Вона навчала лабораторній справі декілька поколінь медиків.

У перші роки існування лабораторія була обладнана двома монокулярними мікроскопами та невеликою центрифугою. Із часом був придбаний фотоколориметр першого випуску М-56, на якому почали виконувати біохімічні дослідження. Завідувачка лабораторії Фаїна Карп перша в області впровадила визначення білкових фракцій методом висалювання (на той час прогресивне дослідження), а також перша в області (до появи в штатному розписі цитолога), проводила цитологічні дослідження, що необхідні для діагностики злоякісних новоутворень.

Із 1971 року лабораторія розташована в поліклінічному корпусі та займала 4 кімнати. Слід відзначити щорічне зростання кількості аналізів, що абсолютно відчутно стало із відкриттям у 1972 році на базі онкодиспансеру обласного гематологічного відділення.

При створенні реанімаційного відділення в 1991 році виникла потреба в цілодобових лабораторних дослідженнях. Із цією метою в складі клініко-діагностичної лабораторії була створена ургентна лабораторна служба, що забезпечує виконання термінових досліджень протягом доби, а також у вихідні та святкові дні. Лабораторія складалася із відділів: гематологічного, загальноклінічного, біохімічного, імунологічного.

З 1990-2015 роки завідувачкою лабораторії працювала Зайцева Людмила Миколаївна, яка зробила вагомий внесок у розвиток лабораторії та впровадження новітніх методів та технологій.

З 1995 року по теперішній час лабораторія розташована на другому поверсі трьохповерхового корпусу по вул. Менделєєва 7 (нині Святителя — хірурга Луки). Лабораторія почала забезпечуватися сучасним обладнанням (з постійним оновленням): міні фотометри, аналізатори Мефан, аналізатор фореграм, персональні комп’ютери, автоматичні гематологічні аналізатори (перший в 1995 році К-1000 (виробник Японія)), імуноферментні аналізатори, біохімічні аналізатори, аналізатори електролітів.

В 2001 році лабораторія вперше була атестована.

З 2016 року призначена завідувачкою клініко-діагностичної лабораторії Рудакова Лариса Іванівна.

Лариса Рудакова

З 2017 року лабораторія стала структурним підрозділом Центру спеціальних лабораторних досліджень (ЦСЛД) онкоцентру. Створення ЦСЛД до якого увійшли три лабораторії, стала передмовою впровадження системи менеджменту якості та технічних вимог стандарту ДСТУ EN ISO 15189:2015 «Медичні лабораторії. Вимоги до якості та компетентності» та акредитації лабораторій ЦСЛД в Національному Агенстві з акредитації України. Необхідність створення ЦСЛД виникла не тільки з реформуванням галузі охорони здоров’я, а ще й тому, що наш онкоцентр визначив своєю стратегією впровадження інноваційних підходів для надання медичних послуг.

З 2023 року Центр спеціальних лабораторних досліджень змінив назву на Відділ спеціальних лабораторних досліджень.

На теперішній час лабораторія виконує понад 800 тисяч досліджень на сучасному високотехнологічному обладнанні:

  • Гематологічні дослідження виконуються на автоматичних гематологічних аналізаторах ХР-300, ХN-350, Svelab Alfa.
  • Виконання імуноцитологічних досліджень виконуються на проточному цитометрі Navios EX BECKMAN CULTER.
  • Широкий спектр біохімічних досліджень, онкомаркерів, досліджень на гормони та імунохімічних досліджень виконуються на автоматичній системі Cobas c-311,Cobas е 411(Японія).
  • Аналізатори білкових фракцій SAS-1, SAS-2 (Англія) виконують дослідження білкових фракцій, імунофіксації біологічних рідин людини.
  • Аналізатор VivaPro E виконуються дослідження для моніторингу високодозової хіміотерапії.
  • Аналізатор ROTEM — виконує дослідження оцінки системи гемостазу (тромбоеластограма).
  • Автоматичний коагулометр Huma Clot PRO виконує дослідження для оцінки системи гемостазу.
  • Дослідження на кислотно-лужний стан – виконуються на аналізаторі COBAS b 221(Німеччина).

З 2024 року найсучасніший автоматичний аналізатор Сobas pure HITACHI, який включає в себе два модулі біохімічний та імунохімічний з автоматичною подачею зразків для виконання біохімічних та імунохімічних досліджень.

З 2020 впроваджена лабораторна інформаційна система (ЛІС), яка забезпечує зберігання, архівування лабораторних досліджень та передачу даних в медичну інформаційну систему та замовникам.

З 2021 року на базі КДЛ була відкрита ПЛР лабораторія, яка забезпечена сучасним обладнанням:

Виділення нуклеїнових кислот на автоматичній системі для екстракції нуклеїнових кислот Nextractor NX-48S Genolution.

Виконання досліджень методом ПЛР на системі ПЛР в реальному часі Geneproof croBEE для виявлення збудників інфекцій.

Проведення HLA-типування низької роздільної здатності методом SSO на пристрої TENDIGO.

Проведення HLA-типування низької роздільної здатності методом Real-Time SSP на системі для проведення ПЛР з детекцією в режимі реального часу QuantStudio 5S, виробник TermoFisher Scientific, США .

Система мультиплексного протокового аналізу для молекулярно-генетичного HLA-типування та одночасного до/пост/трансплантаційного HLA та nonHLA скринінгу антитіл LABScan 3D, виробник Luminex Corporation, США.

Сьогодні колектив лабораторії налічує 29 фахівців: 5 лікарів-лаборантів, трьох біохіміків, двох цитоморфологів, одного вірусолога, 14 фельдшерів-лаборантів, 4 молодших медичних сестер. Керівник відділу спеціальних лабораторних досліджень Лариса РУДАКОВА. Старший фельдшер-лаборант клініко-діагностичної лабораторії Тамара ГОНДА.

Тамара Гонда

Ключовими напрямками діяльності лабораторії є:

— забезпечення виконання якісних та своєчасних досліджень у відповідності до вимог ДСТУ EN ISO 15189:2015 «Медичні лабораторії. Вимоги до якості та компетентності».

— впровадження прогресивних нових методів досліджень, які мають високу аналітичну точність та діагностичну надійність.

-постійну професійну підготовку фахівців лабораторної служби.