17 жовтня відзначають День донорства і трансплантації органів
В усьому світі 17 жовтня — День донорства і трансплантації органів.
Першу у світі трансплантацію в сучасному розумінні у 1883 році здійснив швейцарський хірург, майбутній лауреат Нобелівської премії Теодор Кохер. Він зробив пересадку щитоподібної залози.
У 1954 році американський хірург, пізніше – також нобелівський лауреат Джозеф Мюррей здійснив вдалу пересадку нирки. Донором для морського піхотинця Річарда Херріка став його брат-близнюк Рональд Херрік.
У 1967 році у ПАР хірург Крістіан Барнард здійснив першу у світі пересадку серця. Пацієнт прожив після цього лише 18 днів, але ця операція дала важливий поштовх у розвитку трансплантології, і нині пересадки серця та багатьох інших органів є звичним явищем.
Сьогодні навіть попри повномасштабну війну галузь трансплантації в Україні продовжує розвиватися. Наші лікарі успішно пересаджують серце, легені, нирки, печінку, підшлункову залозу.
За даними МОЗ, у 2023 році в Україні здійснено 585 органних трансплантацій. Також збільшилася кількість трансплантацій кісткового мозку: 2022 року було проведено 223 пересадки стовбурових клітин, а 2023-го – 340.
Поступово в Україні більшає охочих стати донорами органів посмертно.
За даними Міжнародного реєстру трансплантації, пожертвувати органи після смерті у 2022 році в Україні погодилися 4,77 людини в розрахунку на мільйон населення. Для порівняння, у 2020-му ця цифра становила 0,25. У США торік цей показник досяг 44,5, а в Іспанії – 46,03.