16 травня — день науки

16.05.2020

16 травня — день науки.

Пропонуємо вам ознайомитись із матеріалом ВВС про досягнення науковців у боротьбі з раком.

«Міжнародна команда вчених вперше повністю розшифрувала генетичну інформацію 38 видів ракових клітин, склавши вичерпний каталог мутацій ДНК, які призводять до розвитку онкологічних захворювань.
Безпрецедентне за масштабом дослідження «Аналіз повного геному всіх видів раку» (PCAWG) тривало понад 10 років. У роботі взяли участь близько 1300 генетиків з 37 країн, а її результати опублікували в четвер відразу у двох десятках наукових журналів.

За словами вчених, причини виникнення раку можна порівняти з пазлом, що складається зі 100 тисяч шматочків. Досі ми намагалися зібрати загальну картину, маючи на руках лише кожен сотий фрагмент, і лише тепер можемо поглянути на неї загалом.

«За допомогою зібраної інформації про походження і розвиток пухлин ми можемо розробити нові способи ранньої діагностики раку, більш цілеспрямовані методи терапії — і лікувати пацієнтів з великим успіхом», — заявив член координаційного комітету PCAWG Лінкольн Стайн.

Причина будь-якого раку — мутації в ДНК. Однак вченим мало відомо про те, де саме і чому відбувається злам генетичного коду, який призводить до виникнення ракової пухлини.

Учасники проєкту PCAWG повністю розшифрували генетичну інформацію ракових клітин майже 2800 пацієнтів, які страждають на 38 різних видів онкологічних захворювань.

В результаті зробили кілька десятків відкриттів — від кількості і точного розташування так званих драйверних мутацій (тих, які призводять до розвитку пухлини) до несподіваних генетичних збігів у ракових клітинах різних тканин.

Зокрема, з’ясувалося, що схильність до деяких видів раку може сформуватися за кілька десятиліть до встановлення діагнозу — іноді в дитячому віці.

Детальніше читайте за покликанням:

https://www.bbc.com/ukrainian/features-51411708