Наші фахівці провели чергову процедуру відбору стовбурових клітин для трансплантації
Донором стовбурових клітин стала сестра онкохворої пацієнтки, якій завтра проведуть алогенну трансплантацію.
«Така процедура проводиться для того, щоб ми змогли зібрати ті самі «ліки всередині нас» — стовбурові клітини, які надалі стануть рятівними для наших пацієнтів», — розповідає лікар-гематолог Надія Скирда.
Як відбувається процес забору стовбурових клітин?
Процес відбору триває близько 4 годин, за цей час відбирають 250-300 мл стовбурових клітин. Проте тривалість процесу та кількість відібраного матеріалу залежить від параметрів донора.
Існує два основні види трансплантації кісткового мозку:
1) Аутологічна ТКМ — коли пацієнту проводиться високодозова хіміотерапія (для закріплення результату, отриманого під час попереднього лікування) та вводяться його власні, завчасно зібрані клітини для швидшого відновлення;
2) Алогенна ТКМ — коли пацієнту проводится високодозова хіміотерапія, мета якої — знищення власного кісткового мозку пацієнта та заміна його на донорський, який не буде боротися із захворюванням.
За 6-7 днів до запланованої дати пацієнту проводять хіміотерапію та закінчують за 1 добу до трансплантації стовбурових клітин.
Термін життя стовбурових клітин — близько 72 годин, тому процес забору стовбурових клітин та їхня пересадка пацієнту має вкластися в цей час.
Варто зазначити, що загалом в Україні за 9 місяців 2024 року проведено 290 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин, з них — 48 дітям. Це на 15 відсотків більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Ми — у трійці закладів, які проводять найбільше таких трансплантацій:
НДСЛ Охматдит ( 54), Черкаський клінічний онкологічний центр (53), Київський міський центр нефрології та діалізу (52).