Черкаському онкоцентру – 70: відділ онкохірургії

07.08.2024
image_2024-08-07_23-50-03.png

Один із провідних медичних закладів регіону – Черкаський обласний клінічний онкологічний центр – святкує 70-річчя! За цією датою – тисячі врятованих життів, тисячі людей, які повернули собі надію на щасливе та повноцінне життя без раку. Це заслуга висококваліфікованих фахівців, які самовіддано борються з хворобою за допомогою найсучасніших методів лікування, та новітнього обладнання, що відповідає кращим світовим стандартам.

Сьогодні онкоцентр – це не просто лікувальний заклад. Це потужний осередок науки та інновацій, де постійно впроваджуються нові методи діагностики та лікування. Із нагоди ювілею публікуємо цикл матеріалів про кожен структурний підрозділ онкоцентру.

Історія хірургічного лікування онкозахворювань починається 1959 року. Тоді створили хірургічне відділення облонкодиспансеру, яким із 1959-го по 1993 рік завідував Загинайко Федір Іванович. Заслужений лікар, учасник Другої світової війни, Федір Іванович зробив значний внесок у розвиток хірургії шлунка. Він був одним із перших хірургів серед онкодиспансерів в Україні, які освоїли складну на той час операцію гастроектомії. Професійно оперував він на молочній залозі та інших органах, передаючи своє вміння учням.

Із розвитком медицини та розширенням можливостей виникла необхідність створити спеціалізовані хірургічні відділення.

Абдомінальне, мамологічне, урологічне та проктологічне відділення запрацювали 1993 року після завершення будівництва нового лікувального корпусу диспансеру − на 40 ліжок кожне, окрім урологічного − 35. Багато зусиль до цієї справи доклав головний лікар облонкодиспансеру Палійчук Володимир Дмитрович.

Так, із 1 липня 1993 року відкрили мамологічне відділення Черкаського обласного онкологічного диспансеру на 40 ліжок. Із цього часу колектив мамологічного відділення очолює онкохірург Олег Тюрін.

Цього ж року на базі онкохірургічного відділення Черкаського ООД створене й відділення абдомінальної хірургії на 40 ліжок, де працювали 3 лікарів, 11 медсестер і 8 молодших медсестер.

Значний внесок у хірургічне лікування онкологічних хворих внесли Кірічек В. А., Палійчук В. Д., які вдосконалили та впровадили в хірургічну практику ЧООД багато операцій, зокрема на прямій кишці. З 1993 по 2003 роки у відділенні виконано понад 4 тисячі оперативних втручань.

Із 1999 року у відділенні виконують операції хворим на рак стравоходу та на кардіоезофагеальну форму раку шлунка.

Щиро вітаю з ювілейною, досить значною датою. Сподіваюся, що зусилля нашого колективу задля лікування онкологічних хворих будуть не марними й приноситимуть лише позитивні результати, – сказав Сергій Полях, лікар-ендоскопіст.

Проктологічне відділення ЧООД на 40 ліжок запрацювало 1 липня 1993 року при введенні в експлуатацію нового корпусу диспансеру. Його відкриття стало можливим завдяки значному внеску у розвиток онкопроктологічної допомоги області онкохірургів Палійчука Володимира Дмитровича (головний лікар ЧООД на момент відкриття відділення), Кірічека Володимира Андрійовича, Кондрацького Анатолія Васильовича.

До об’єднання завідував відділенням Олександр Миколайович Мельник, який у серпні-вересні 1986 року брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС як військовий лікар медико-санітарного батальйону. Нагороджений медаллю «Захисник Вітчизни». Лікар відділення Анатолій Васильович Кондрацький, ветеран праці облонкодиспансеру, за сумлінну працю та активну життєву позицію нагороджений орденом «Дружба народів», медаллю «Ветеран праці» та знаком «Відмінник охорони здоров’я».

Олександр Мельник

Олександр Мельник, лікар-онкохірург, усе своє професійне життя пропрацював у медичному закладі:

Мав щастя бути знайомим із першим головним лікарем Рибкою Володимиром Йосиповичем, у якого дечого вчився. Свого часу доводилося обіймати різні посади, сьогодні ж я дуже задоволений працювати в Черкаському онкоцентрі.

У проктологічному відділенні проводять складні оперативні втручання, серед яких — увесь спектр сфінктерозберігальних операцій, операцій із відновлення цілісності кишківника.

Відділення пухлин голови та шиї − наймолодше серед структурних частин відділу онкохірургії. Лікування хворих із пухлинами голови та шиї з січня 2003 року почали на базі абдомінального та проктологічного відділень (функціонувало 10 ліжок). Відділення створили при Черкаському обласному онкологічному диспансері 2 лютого 2004 року.

Нині у відділенні працюють: Запасний С. В. – ЛОР-онколог; Кравець О. В. – онкостоматолог. Медсестри Супрунець Г. В. – в. о. старшої медичної сестри, Здоровенко Ю. В. – процедурна перев’язувальна медсестра, Кріт Н. М. − палатна медсестра, Сичьов О. О. − палатна медсестра, молодші медсестри: Корякіна Л. О. – в. о. господині, Булава Л. В., Педан Л. П., Кошельова О. А., Михальчак Н. Г. та Коваль Т. В.

У 2005 році в облонкодиспансері почав активно розвиватися напрямок торакальної хірургії. Доклав до цього зусиль лікар, торакальний хірург Корновенко Валерій Якович. Зокрема, було впроваджено увесь спектр хірургічних втручань щодо онкозахворювань легень. Так на базі відділення абдомінальної хірургії було створено відділення торакоабдомінальної хірургії.

Артур Дубенець, лікар-онкохірург, торакальний хірург:

Усіх колег вітаю із 70-річчям закладу. Дуже приємно працювати спеціалізованому закладі, що надає якісну допомогу онкологічним хворим і не тільки.

У 2014 році в облонкодиспансері здійснили реформу хірургічної служби. Виклики часу потребували універсалізації хірургічної допомоги, тож було створено три хірургічні відділення. На базі мамологічного відділення — онкохірургічне відділення №1 (завідувач лікар-онкохірург Тюрін Олег Васильович), на базі проктологічного відділення — онкохірургічне відділення №2 (завідувач лікар-онкохірург Мельник Олександр Миколайович), на базі торакоабдомінального відділення та відділення пухлин голови і шиї — онкохірургічне відділення №3 (завідувач лікар-онкохірург Трофімов Олександр Іванович).

Олександр Трофімов

У 2016 році в Україні розпочалася медична реформа та створення Національної служби здоров’я. На часі були й реформи хірургічної служби облонкодиспансеру. На базі трьох онкохірургічних відділень 2019 року запрацював хіругічний підрозділ «Обласний центр онкохірургії», яким керував лікар-онкохірург Косьмина Констянтин Володимирович.

У 2023 році Обласний центр онкохірургії реорганізували і на його базі запрацював відділ онкохірургії, до якого ввійшли такж діагностичне відділення й ендоскопічна служба, що є частиною хірургічного лікування перед- та онкопатології.

У відділі онкохірургії сконцентрована вся хірургічна патологія: онкологічна та передонкологічна. Маємо найсучасніше обладнання не лише в області, а й Україні. Виконуємо надскладні хірургічні втручання. Головне для лікаря-хірурга — постійне вдосконалення, отримання нових знань. У нашому відділі працює 20 лікарів-хірургів, у тому числі ендоскопістів, – розповідає Віктор Шкварко, завідувач відділу онкохірургії, лікар хірург-онколог, лікар-трансплантолог. – Із нагоди 70-річчя нашого закладу бажаю усьому колективу не зупинятися на досягнутому та постійно розвиватися.

Нинішній колектив відділення — це команда працелюбних та активних медиків. Сьогодні тут працюють медичні сестри Лариса Гончар, Яна Дубовська, Оксана Горбач, Олена Шелудько, Лариса Романченко, голова Асоціації медичних сестер Черкаської області Ольга Олійник.