Органи, які рятують життя: як проводять трансплантації у черкаському центрі онкології (матеріал — «Суспільне Черкаси»)

21.12.2024

242 пересадки кісткового мозку та 31 — нирки, здійснили лікарі Черкаського клінічного онкологічного центру від початку проведення таких операцій. Вперше кістковий мозок пересадили пацієнту в 2019-му, нирку — у наступному 2020-му.

Які складнощі виникають у лікарів, пацієнтів та донорів під час організації та проведення операцій, розповів директор центру Віктор Парамонов.

Пані Ганні шанс на друге життя дала дівчина з Польщі:

«Це як друге життя у тебе зʼявилося — настільки то важко. Я хотіла б подякувати дівчині, яка дала мені друге життя».

Хвороба підкрадалася поступово, розповіла пані Ганна. Спочатку зʼявлялися синці, червоні плями на тілі, а потім болі в ногах та незрозуміла слабкість.

«Ти нічого не робив, а вже втомився. Воно впливає на якість твого життя і не дає тобі нічого зробити. Я досить активна людина, я займалася плаванням, бігом, йогою, а тут все відпадає, ти не можеш нічого зробити», — розповіла пані Ганна.

Органи, які рятують життя: як проводять трансплантації у черкаському центрі онкології
Трансплантація в Черкасах. Суспільне Черкаси

Зі Львова її направили до черкаського лікувально-діагностичного гематологічного центру. Після високодозової хіміотерапії їй провели пересадку кісткового мозку.

«Замучена, досить замучена. Дякую своєму чоловіку, який весь цей час біля мене є: приготує мені поїстоньки, приготує щось попити. Апетиту ще не маю, хімії були важкі, але трансплантації пройшли мені легко».

Нині пані Ганна заново вчиться ходити, їсти та відновлює імунітет. Її організм ніби у маленької дитини. В той самий час у лікарів інші виклики — знайти донорів, розповів гематолог відділення гематології та трансплантації кісткового мозку Сергій Горбачов.

У жовтні, розповів Сергій Горбачов, особливий вантаж до центру онкології доставили з Німеччини.

«Біологічний матеріал прибув з Німеччини — стовбурові клітини донорські. Вони нам потрібні для того, щоб зробити алогенну трансплантацію пацієнтці, яка вже отримала високодозову хіміотерапію і потребує донорського кісткового мозку для того, щоб вийти з цього стану. З моменту забору клітин до моменту трансплантації має пройти не більше 72 годин. Зазвичай це доба-півтори».

Донорів шукають не лише в Україні, розповів Сергій Горбачов:

курʼєр забирає ці клітини з кордону і привозить до нас у центр».

Органи, які рятують життя: як проводять трансплантації у черкаському центрі онкології
Сергій Горбачов. Суспільне Черкаси

Курʼєр Микола Носовський тоді провів 27 годин за кермом, аби вчасно доставити клітини кісткового мозку до лікарні:

«Основні умови — це температурний режим і чимшвидше доставити до пацієнта».

Стовбурові клітини кісткового мозку — периферична кров. Сама трансплантація схожа на крапельницю чи переливання крові, пояснив лікар. За пацієнткою він стежить через монітор. До неї заходити можуть лише лікарі. Після хімієтерапії у жінки майже відсутній імунітет.

«Основні проблеми під час цієї процедури — це інфекційні ускладнення. Це така проблема гематологічних пацієнтів. Дуже велика частина з них має знижені показники лейкоцитів, які є нашою імунною системою, відповідно, під час хімієтерапії, яка знищує ці клітини, пацієнт уже має такий собі штучний імунодефіцит».

Органи, які рятують життя: як проводять трансплантації у черкаському центрі онкології
Курʼєр з сумкою для транспортування органів. Суспільне Черкаси

Трансплантація кісткового мозку, говорить лікар Сергій Горбачов, – це шанс на порятунок для пацієнта. Ризики існують, тож перед процедурою медики їх зважують.

«Т Трансплантація — це нелегка процедура, як для пацієнта, так і для лікаря. Ми йдемо на цей крок лише тоді, коли вона показана і без неї у пацієнта немає шансів».