Перший етап – утворення та становлення
В серпні 1971 року в структурі Черкаського обласного онкологічного диспансеру було відкрите хіміотерапевтичне відділення на 20 ліжок.
Відділення було розташоване на другому поверсі трьохповерхового корпусу.
Першою завідуючою хіміотерапевтичного відділення стала Шевцова Ольга Володимирівна (в минулому лікар-радіолог), яка тривалий час уособлювала в собі і єдиного лікаря-ординатора. Інші лікарі працювали у відділенні за сумісництвом: лікар-радіолог Підгорний Володимир Прокопович , лікар-рентгенолог Пельцер Роман Олександрович, лікар-онкохірург Буднєвич Аркадій Львович.
Першою старшою сестрою хіміотерапевтичного відділення стала Гавриленко Марія Григорівна ( в минулому медсестра хірургічного відділення ).
На початку свого існування відділення виконувало два основних завдання:
1)хіміотерапевтичне лікування онкологічних хворих;
2)обстеження «діагностичних» хворих.
В своїй роботі лікарі застосовували здебільшого системну моно хіміотерапію циклофосфамідом, метотрексатом, тіотефом, вінкрістіном, хонваном.
Етап другий – розвиток та розширення
З 1975 року поступово зростало відділення хіміотерапії за рахунок збільшення кількості ліжок (20-30-40) та персоналу.
В 1980 році у відділення приходить працювати в якості штатного лікаря-ординатора Завадовська Раїса Олександрівна, яка згодом стає завідуючою (другою) та інші лікарі: Самохвал Юрій Васильович, Вохмяніна Наталія Олімпіївна.
В цей час основні завдання відділеня залишались незмінними.
В своїй роботі лікарі застосовували здебільшого системну полі хіміотерапію. В клінічну практику увійшли такі цитостатики, як доксорубіцин, цисплатин, блеоміцин.
Етап третій – сучасний стан
В 1993 році з введенням в дію нового 9-поверхового корпусу та розширенням ліжкового фонду диспансеру, хіміотерапевтичне відділення було розширене до 60 ліжок та переведене на 7-8 поверхи нового корпусу. В диспансерно-поліклінічному відділенні почав працювати кабінет амбулаторної хіміотерапії.
З 1997 -2016 року відділення очолює Аскольський В’ячеслав Анатолійович, лікар-онколог першої категорії. Лікарі-ординатори, онкологи першої та другої категорій: Вохмяніна Наталія Олімпіївна, Самохвал Юрій Васильович, Ярмоленко Ангеліна Юріївна, Аскольська Марина Валентинівна.
На сучасному етапі відділення хіміотерапії здійснює різноманітні види цитостатичного медикаментозного лікування онкохворих Черкаської області, зокрема: системна, локальна, регіональна, полі хіміотерапія з використанням найсучасніших цитостатичних, гормональних та інших лікарських засобів (таксани, гемзар, кампто, кселода).
2016року по 2022 рік.
1.Створений обласний центр клінічної онкології (онкохіміотерапевтичний) (далі — ОЦКО) є самостійним структурним підрозділом Комунального некомерційного підприємства «Черкаський обласний онкологічний диспансер Черкаської обласної ради» (далі – підприємство).
- ОЦКО створюється і ліквідується наказом директора підприємства.
- Керівництво роботою ОЦКО здійснює завідувач Самохвал Юрій Васильович та сестра медична старша Плахотня Інна Василівна, сестрою господинею є Осауленко Олена Василівна.
В центрі працює 5 лікарі онкологів: Заїка Олександр Анатолійович, Таран Галина Миколаївна, Гончаренко Тетяна, Бондаренко Анастасія Олександрівна, Рой Юлія Олександрівна.
- У своїй діяльності ОЦКО керується Конституцією України, Законами України, Указами та розпорядженнями Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства охорони здоров’я України, розпорядженнями та рішеннями власника підприємства, іншими нормативно-правовими актами в галузі медицини, цивільного та господарського права, закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, а також наказами директора підприємства та цим Положенням.
Структура ОЦКО.
- Склад і штатну кількість відділу затверджує директор підприємства виходячи з умов і особливостей діяльності підприємства.
- У своєму складі обласний центр клінічної онкології (онкохіміотерапевтичний) має :
- 25 ліжок стаціонару цілодобового перебування;
- 35 ліжок стаціонару денного перебування;
- два маніпуляційних хіміотерапевтичних кабінети;
- один процедурний кабінет;
- дві палати для особливо важких хворих;
- інші (другорядні) кабінети, кімнати, приміщення;
- відділення клінічних випробувань.
Основні завдання і функції.
- Здійснення консультативної допомоги і лікувальної – проведення хіміотерапії (ад’ювантної, куративної, паліативної), гормонотерапії, таргетної терапії, імунотерапії хворим на злоякісні новоутворення впродовж 7-денного робочого тижня.
- Згідно існуючих стандартів лікування проведення онкологічним хворим сучасних методів хіміотерапії, імунотерапії злоякісних пухлин, в тому числі проведення медикаментозного лікування хворим з розповсюдженим процесом у відповідності до показань.
- Здійснення суворої узгодженості при проведенні хіміотерапії в стаціонарних та амбулаторних умовах.
- Здійснення методичної допомоги і контролю за якістю хіміотерапії, що проводиться в інших відділеннях/центрах диспансеру, в тому числі як етапу комбінованого або комплексного лікування.
- Використання при необхідності для уточнення ступеню розповсюдження пухлинного процесу, оцінки або підвищення ефективності хіміотерапії ряду хірургічних процедур: торакоцентезу, лапароцентезу, регіонарних методів введення протипухлинних препаратів та інших маніпуляцій.
- Здійснення профілактики та лікування ускладнень, що виникають під час хіміотерапії.
- Проведення аналізу динаміки основних показників діяльності та підготування річного звіту про роботу ОЦКО – ефективність лікування, ускладнення та інші для подачі медичному директору КНП «ЧООД Черкаської обласної ради».
- Ведення роботи з експертизи тимчасової непрацездатності.
- Повне та ефективне використання обладнання та апаратури (додатки 4,5).
- Планування діяльності центру.
- Проведення профільної пропаганди серед хворих центру та населення області.
- Аналіз заяв, пропозицій, скарг населення з питань організації та надання онкохіміотерапевтичної допомоги онкохворим.
- Якісне ведення медичної документації, що передбачена наказами МОЗ України, УОЗ Черкаської ОДА.
- ОЦКО організований з урахуванням вимог санітарних правил і режиму роботи з роздратовуючими і сильнодіючими речовинами (цитостатиками), важкого контингенту хворих з місцевими, метастатичними та розповсюдженими формами злоякісних новоутворень.
- В ОЦКО здійснюється облік одержаних і витрачених цитостатиків та наркотичних препаратів. Необхідний запас протипухлинних препаратів та інших сильнодіючих речовин відповідно спискам «А» і «Б» зберігається в закритих ящиках (в тому числі в опечатаних холодильниках).
- Умови роботи персоналу центру витримуються відповідно до умов роботи в зоні дії шкідливих для здоров’я факторів (канцерогенна, тератогенна, алергічна та інша дія цитостатиків).
- В ОЦКО існують і виконуються:
- правила внутрішнього трудового розпорядку;
- правила внутрішнього розпорядку для хворих;
- правила техніки безпеки;
- правила пожежної безпеки.
Взаємодія ОЦКО з іншими підрозділами.
Для виконання функцій і реалізації прав, передбачених дійсним положенням, ОЦКО взаємодіє з усіма структурними підрозділами підприємства.
Порядок госпіталізації та взаємовідносини.
- Хворі поступають в ОЦКО з диспансерно-поліклінічного відділення підприємства за направленням лікаря-онколога кабінету консультативного прийому хіміотерапевта за наявності електронного направлення, оформленого сімейним лікарем або лікуючим лікарем хворого з зазначенням номеру його декларації.
- Госпіталізація хворих в ОЦКО здійснюється тільки після рішення питання про наявність показань та відсутність протипоказів до проведення хіміотерапії.
- В ОЦКО госпіталізуються хворі, котрим встановлено діагноз злоякісного пухлинного процесу на підставі клініко-інструментальних та морфологічних методів обстеження третинного рівня згідно медико-технолгічних стандартів.
- З метою подальшого спостереження за хворими після їх виписки із стаціонару, але не пізніше трьох днів, виписка із історії хвороби з рекомендаціями по лікуванню і диспансерному контролю направляється лікарю-онкологу за місцем проживання хворого, а в амбулаторну картку дублюється виписний епікриз.
2022-2024 РІК
Створено відділ клінічної онкології (онкохіміотерапевтичний) (далі – ВКО) є структурним підрозділом Комунального некомерційного підприємства «Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради» (далі – підприємство).
ВКО очолює завідувач відділу Самохвал Юрій Васильович, сестра медична старша Плахотня Інна Василівна, працівниця з господарської діяльності Осауленко Людмила Іванівна.
Ординатори ВКО лікарі онкологи: Заїка Олександ Анатолійович, Джуманязова Галина Миколаївна, Левковська Дарія Олександрівна, Рой Юлія Олександрівна, Богатирьова Ірина Андріївна, Лаврова Олена Сергіївна.
Медичні спеціалісти:
- сестри медичні стаціонару(палатні) Сагайдак Ольга Григорівна, Шамрай Анна Олександрівна, Чижевська Альона Юріївна.
- Сестри медичні стаціонару (процедурного кабінету): Сліпець Наталія Олександрівна, Путіна Лідія Іванівна, Салоух Світлана Михайлівна, Мануйлова Ярослава Ярославівна.
- Молодший медичний персонал: ЗобенькоЛ.І. , Шевчук В.В., Тертична В.О., Тертична С.Д., Тищенко Н.С., Бойко А.В., Хіміч А.В.,Гаман І.Ю., Ахмедова Л.П., Кучеренко Н.В., Устименко Н.В.
- Штати ВКО розраховані відповідно до навантажень на посаду та об’єм виконання медичних послуг.
- Ліжка ВКО входять до складу КНП «КЦОГТПД Черкаської обласної ради» з розрахунку кількості захворюваності населення на злоякісні новоутворення, що підлягають медикаментозному (хіміотерапевтичному, таргетної та гормональної терапії) лікуванню в спеціалізованому закладі.
- ВКО розташований на 7 -му поверсі 9-ти поверхового корпусу підприємства та має додаткові площі, ліжка в приміщенні відділу клінічних випробувань та кабінет консультативного прийому в диспансерно-поліклінічному відділенні.
Відділ клінічної онкології (онкохіміотерапевтичний) розрахований на 60 ліжок і складається з 25 ліжок стаціонару цілодобового перебування та 35 ліжок стаціонару денного перебування та ліжок відділу клінічних випробувань. Навантаження дуже зросло порівнюючи з іншими роками. У відділ поступають щодня до 60 хворих.
ВКО (онкохіміотерапевтичний) має наступні кабінети і приміщення:
Цілодобовий стаціонар:
— 2 палати на 7 ліжок, 1 палата на 6 ліжок, 1 палати на 3 ліжка, 1 палата на 2 ліжка;
— кабінет завідувача відділу, кабінет старшої медичної сестри, ординаторська, кабінет огляду хворих, кабінет працівниці з господарської діяльності, 2 маніпуляційних хіміотерапевтичних кабінети, 1 процедурний кабінет;
— 1 пост медичної сестри;
— харчоблок у складі буфетної кімнати та кімнати для роздачі їжі;
— санітарно-господарчі приміщення;