Централізована цитологічна лабораторія

https://gematolog.ck.ua/wp-content/uploads/2017/01/Titarenko-Svitnlana-Volodimirivna.jpg

Завідувач лабораторії

Титаренко Світлана Володимирівна

Централізована цитологічна лабораторія (ЦЦЛ), створена на базі Черкаського обласного онкологічного диспансеру в 1975 році, є основним виконавцем та обласним організаційно-методичним і консультативним центром цитоморфологічної діагностики в Черкаській області. Лабораторія входить до складу центру спеціальних лабораторних досліджень диспансеру.

Централізована цитологічна лабораторія КЗ «ЧООД» ЧОР атестована органом з атестації МОЗ України: свідоцтво про атестацію № 004146 від 28.05.2015 року, чинне до 27.05.2020 року.

Лабораторія забезпечена необхідним обладнанням, реактивами, фарбниками та витратними матеріалами, базовою нормативною і методичною документацією, оснащена комп’ютерною технікою, має доступ до інтернет-ресурсу.

Централізована цитологічна лабораторія КЗ «ЧООД» ЧОР має достатній штат висококваліфікованих фахівців, що можуть забезпечити виконання будь-яких цитоморфологічних досліджень всіх видів біологічних матеріалів орга-нізму людини включно до найвищого ступеню складності.

Централізована цитологічна лабораторія має 3 основні напрямки діяльності:

  1. клініко-діагностичні цитологічні дослідження,
  2. скринінгові цитологічні дослідження,
  3. консультативна та навчальна робота.

1. Клініко-діагностичні дослідження

В ЦЦЛ виконуються діагностичні дослідження будь-яких біологічних матеріалів з усіх тканин та органів організму людини, отриманих згідно правил одержання біоматеріалу, з метою визначення морфології патологічного про-цесу, в першу чергу передонко- та онкопатології. По типам обстежень це:

  • ексфоліативна діагностика – цитологічні дослідження промивних, серозних рідин, мазків та відбитків слизових оболонок, отриманих шляхом аспірації матеріалу або взяттям мазків з клітинами, що вільно відокремлюються;
  • пункційна діагностика – цитологічні дослідження тонких препаратів на скельцях з біоматеріалів, отриманих шляхом тонкоголкової аспіраційної пункційної біопсії пухлин та пухлиноподібних утворень внутрішніх орга-нів, залоз, лімфатичних вузлів, м’яких тканин, кісток, тощо;
  • ендоскопічна діагностика – цитологічні дослідження браш-мазків, отриманих при проведенні ендоскопічного обстеження пацієнта або мазків-відбитків з біоптату, взятого для гістологічного дослідження;
  • термінова субопераційна діагностика – цитологічні дослідження мазків-відбитків або зішрібань, отриманих безпосередньо з операційного матеріалу під час операції, направлені на уточнення морфологічного діагнозу для корекції об’ємів хірургічного втручання.

При проведенні досліджень застосовуються 3 види діагностичного фарбування цитологічних препаратів:

  • метод Папенгейма,
  • метод Папаніколау,
  • фарбування гематоксилін-еозином.

2. Цитологічний скринінг

Лабораторія проводить дослідження мазків з шийки матки та цервікаль-ного каналу, отриманих при профілактичних оглядах жіночого населення області з метою ранньої діагностики передонкопатології та профілактики раку шийки матки.

3. Консультативна та навчальна робота

ЦЦЛ виконує консультативні дослідження для лікувально-профілактич-них закладів області; проводить навчання та стажування фахівців з клінічної лабораторної діагностики на робочому місці по цитоморфологічній тематиці; співпрацює з фахівцями акушер-гінекологічної служби в питаннях організації, аналізу цитологічного скринінгу патології шийки матки в області та втілення заходів на його покращення.


Централізована цитологічна лабораторія

приймає біологічні матеріали на дослідженнящоденно
з 8.00 до 17.00,
вихідний день – субота, неділя.
Виконання дослідження та видача результатів проводиться
в визначені нормативними документами терміни,
не пізніше ніж через 48 годин.
Прийом партій препаратів для скринінгових досліджень
від лікувальних закладів проводиться згідно з встановленим графіком.
Контактний телефон – (0472)37-03-02.