Патологічна анатомія — клінічний розділ медицини, що вивчає основи патологічних процесів в організмі людини з метою встановлення діагнозу та / або причини смерті. Підрозділом патологічної анатомії є патоморфологія, яка вивчає як загальні патологічні зміни органів і тканин під дією загальних факторів (запалення, травма тощо), так і їхні особливості при окремих хворобах.
Імуногістохімія або ІГХ — аналітичний метод визначення протеїнів (антигенів) у клітинах біологічних тканин на основі реакції антиген-антитіло. В практичному аспекті імуногістохімічний метод дозволяє визначити гістогенез (походження) пухлинних клітин, первинне вогнище метастатичних пухлин, прогноз пухлинного захворювання, виявити резистентність і чутливість пухлинних клітин до терапії, діагностувати автоімунні процеси та встановити збудники інфекційних хвороб.
Про нас:
15 жовтня 2004 року на базі Черкаського обласного онкологічного диспансеру була створена імуногістологічна лабораторія. Сформувався штат із висококваліфікованих фахівців – завідувача імуногістологічною лабораторією, лікаря-патологоанатома вищої категорії Федора Галкіна, лікаря- патологоанатома Валерія Бондаренка, фельдшера-лаборанта старшого вищої категорії Світлани Васильченко, фельдшерів-лаборантів Світлани Захарченко, Наталії Шарапи та Наталії Скляр.
Нові методи дослідження потребували високоточного обладнання. Для цього імуногістологічна лабораторія була обладнана мікротомами для виготовлення гістологічних зрізів, апаратом для заморожування гістологічних зрізів при інтраопераційних дослідженнях, бінокулярними мікроскопами – для діагностики імуногістологічних препаратів та реагентами.
З плином часу стрімко відбувався розвиток та новий напрямок медичних досліджень, колектив лабораторії набував нового досвіду та підвищував свою кваліфікацію, збагачувався новими перспективними кадрами – з 2007 року в лабораторії працює лікар-патологоанатом першої категорії Віталій Лахно, з 2019 року лікар-патологоанатом Руслан Бондаренко. Змінився та поповнився штат молодших медичних спеціалістів з медичною освітою – Ольга Крисенко з 2016 року працює фельдшером-лаборантом старшим, Анжела Гайдайчук та Наталія Пилипенко набувають нового досвіду у складі відділення, Тетяна Степанюк працювала у імуногістологічній лабораторії молодшою медичною сестрою і після закінчення Черкаського медичного коледжу повернулася працювати лаборантом медичним.
Оновилося технічне оснащення імуногістологічної лабораторії – для інтраопераційних досліджень придбаний кріостат-мікротом Sandon Criotome, для проведення операційного та біопсійного матеріалу – гістопроцесор карусельного типу STP 102 -2. Фарбування гістологічних та імуногістохімічних препаратів проводиться в процесорі автоматичному Dako CouerStainer, демаскування антитіл за допомогою модуля для відновлення антигенів PT Link.
З 01 лютого 2017 року на базі імуногістохімічної лабораторії (патологоанатомічне відділення), цитологічної та клініко-діагностичної лабораторій був створений Центр спеціальних лабораторних досліджень. На даний час це Відділ спеціальних лабораторних досліджень.
З 12 вересня 2023 року — Патологоанатомічне відділення з лабораторією імуногістохімії Відділу спеціальних лабораторних досліджень в комунальному некомерційному підприємстві «Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради».
Основні завдання:
— виявлення морфологічних змін при хворобах в органах, тканинах, клітинах;
— визначення етіології патологічних змін та умов їх розвитку;
вивчення патоморфологічних механізмів та динаміки патологічних змін (патогенезу);
— характеристика морфологічної картини хвороби (опис макро- та мікроскопічних змін); проведення порівняння морфологічних змін з результатами клінічних, біохімічних, патофізіологічних досліджень;
— патоморфологічне вивчення виникнення ускладнень та наслідків захворювання;
— прижиттєва та посмертна діагностика захворювань за допомогою морфологічного методу.
Лікарі відділення проводять такі дослідження:
— гістологічні дослідження операційного та біопсійного матеріалу;
— гістохімічні дослідження операційного та біопсійного матеріалу (імпрегнація солями срібла, фарбування Конго-червоним, альціановим синім, за Гімзою, за Масоном, за Вейгертом, за Цилем-Нільсеном, PAS-реакція, реакція Перлса);
— імуногістохімічні дослідження з широким спектром антитіл;
— консультації гістологічних препаратів;
— патологоанатомічні дослідження тіл померлих;
— гістологічні дослідження інтраопераційного матеріалу.
Коли очікувати результат досліджень?
Гістологічне заключення надходить лікуючому лікарю або лікарю який проводив забір матеріалу протягом 10-ти робочих днів;
Імуногістохімічне або гістохімічне заключення надходить лікуючому лікарю або лікарю який проводив забір матеріалу протягом 14-ти робочих днів;
Консультація гістологічних препаратів проводиться в день звернення пацієнта.
Галкін Федір Миколайович
Завідувач відділення
Лікар вищої категорії
Закінчив Одеський медичний інститут в 1993 р.
Лахно Віталій Іванович
Лікар-патологоанатом
Лікар першої категорії
Закінчив НМУ ім. Богомольця в 2005 р.
Бондаренко Руслан Миколайович
Лікар-патологоанатом
Закінчив ЛНМУ ім. Д. Галицького в 2019 р.
м. Черкаси, вул. Святителя-хірурга Луки, 7
Реєстратура: +38 (0472) 37-29- 66
Стіл довідок: +38 (0472) 54-43- 90
Call-center: +38 (067) 006-59-00
e-mail: kanc@onko.ck.ua