Олександр Мельник: «Колоректальний рак можна успішно вилікувати, але важливо звертатися вчасно»

03.04.2024
Серед усіх злоякісних новоутворень, що виникають в організмі людини, половину становлять хвороби шлунково-кишкового тракту. А половину від них − рак товстого кишківника, сюди входять рак ободової кишки, прямої кишки та анального каналу.
 
Колоректальний рак вражає найчастіше людину після 50 років.
 
Нині в Україні досить високі показники захворюваності на цю недугу та смертності від неї, особливо серед жіночого населення. Та при вчасному зверненні вона досить успішно лікується. Про особливості лікування цієї хвороби, причини виникнення та первинну й вторинну профілактики розповів лікар-хірург-онколог відділу онкохірургії Черкаського клінічного онкологічного центру Олександр Мельник.
 
Олександре Миколайовичу, розкажіть про причини та симптоми захворювання на колоректальний рак?
 
− Існує низка причин, через які може виникнути колоректальний рак. Якщо говорити про загальні, то серед них можна виокремити надмірну вагу, до якої призводить, в тому числі, гіподинамія, переїдання. Схильність до закрепів якраз мають люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, багато сидять за комп’ютером чи за кермом. Адже збільшується час проходження кишкового вмісту по товстій кишці, збільшується час дії канцерогенів, що завжди є в калових масах. Тому малоактивні люди мають більше ризиків захворіти. В основному наші пацієнти – це люди з надлишковою вагою, хоча є і винятки. Важливу роль відіграє і спосіб харчування: надмірне вживання червоного м’яса, смажених продуктів, жирів тваринного походження, а натомість мале споживання клітковини, рослинних олій, свіжих овочів, зелені, морської риби є не зовсім корисним для нашого організму. Звісно, негативно впливають куріння та надмірне вживання алкоголю. Тобто, якщо людина несе відповідальність за своє здоров’я, звертає увагу на харчування, намагається більше рухатися, помірно вживає алкоголь та не курить – це є так звана первинна профілактика захворювань. Також варто згадати генетичний аспект. За даними медичних досліджень цей фактор становить близько 10 %. Тож якщо в сім’ї родичі першої-другої лінії, тобто батько, мати, брат, сестра, дитина хворіли на цей рак, тоді є більші шанси занедужати на колоректальний рак, ніж у інших людей.
 
— А яка тоді вторинна профілактика?
 
− Якщо ж говорити про вторинну профілактику, то йдеться про раннє виявлення передракових та ракових захворювань і їхнє своєчасне лікування. На жаль, у нас немає державної програми профілактики в частині скринінгу цих хвороб на ранніх стадіях. Нині явка пацієнтів на профілактичні огляди через низку об’єктивних причин зменшилася, відповідно зменшилося й виявлення онкологічних захворювань у 10 разів. Отож, після 50 років усім потрібно проходити фіброколоноскопію раз на п’ять років. Вона дозволяє виявити на ранніх стадіях передонкопатологію та онкопатологію. Тобто йдеться про поліпи, що розвиваються роками й ведуть до розвитку онкологічних проблем товстого кишківника, або раків, що існують деякий час без проявів. Якщо ж у сім’ї є випадки захворюваності на рак товстого кишківника, це обстеження потрібно виконувати вже після 40−45 років. Нерідко зустрічаються та є передраковими неспецифічний виразковий коліт – запалення товстого кишківника, та хвороба Крона. Пацієнти, які страждають на ці недуги, протягом 8−10 років мають більше шансів захворіти на рак у 20−30 разів. Їм варто проходити фіброколоноскопію раз на рік.