Блок дитячої онкології та гематології

м. Черкаси, вулиця Святителя-хірурга Луки,7
3-х поверховий корпус, 2-поверх

+38(0472) 54 40 30
onkodety@gmail.com

Що таке дитяча онкологія?

 

Дитяча онкологія – це  сфера медичної діяльності , яка  присвячена діагностиці та лікуванню добро- та злоякісних новоутворень у дітей.

Незважаючи на те, що за останні 40 років рівень смертності від раку знизився  майже на 70 відсотків, він, як і раніше, залишається однією з основних причин дитячої смертності. Причиною цих невтішних статистичних даних є те, що близько 30% нововиявлених випадків онкозахворювань у дітей — це хвороба на III-IV стадіях. Беззаперечним є твердження: «Щораніше діагностовано онкологічне захворювання та розпочато лікування, то більші шанси на успіх».

 

Що таке дитяча гематологія

 

Дитяча гематологія – медична спеціальність, котра займається хворобами крові та кровотворних органів у пацієнтів дитячого віку.

Кров – це унікальна речовина в організмі людини, вона об’єднує окремі органи та системи в єдине ціле та заставляє наше тіло функціонувати правильно та ефективно. Кров приносить кисень до кожної окремої клітини в тілі та виводить продукти їх життєдіяльності. Кров – це окремий вид тканини в нашому організмі, яка складається з рідкої частини (плазми) та формених елементів (клітини крові – еритроцити, лейкоцити, тромбоцити). Поки ця система функціонує злагоджено – ми в безпеці, але як тільки страждає хоч одна її складова, нам доводиться стикатися з важкими, а часом і несумісними з життям, захворюваннями.

Про нас:

15 травня 1993 року в Черкаській міській лікарні відкрили обласне дитяче онкологічне відділення. Створила й багато років очолювала дитячу гематологію Черкаської області Іванова Ірина Юріївна.

Із 1 квітня 2002 року дитяче відділення запрацювало на базі Черкаського обласного онкологічного диспансеру та почало виконувати функції обласного центру дитячої онкології та гематології.

28 квітня 2021 року в ОЦ ДОГ виконали першу аутологічну трансплантацію кісткового мозку.

Із 1 серпня 2023 року обласний центр дитячої онкології та гематології ввійшов до складу відділу гематології та трансплантації кісткового мозку й отримав нову назву – блок дитячої онкології та гематології.

24 серпня 2023 року здійснили першу алогенну трансплантацію кісткового мозку від сумісного родинного донора. Донору – 6 років, а реципієнту – 10 років.

3 квітня 2024 року виконали першу алогенну трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора. Маленькому пацієнту було лише 6 років.

14 квітня 2024 року відбулася перша трансплантація кісткового мозку від гаплоідентичного родинного донора.

Сучасна дитяча гематологія знаходиться на високому рівні розвитку. Все завдяки сучасному та комплексному підходу до лікування злоякісних гематологічних захворювань:

Висока кваліфікація лікарів, що працюють з дітьми в нашому блоці дитячої онкології і гематології. За час навчання та стажування спеціалісти набувають не тільки навичок в галузі медицини, але й навчаються швидко встановлювати контакт з маленькими дітьми, щоб уникнути найменшого психологічного дискомфорту з їхнього боку або страху.

Високий рівень комфорту в блоці дитячої онкології і гематології.  Створені всі умови для довготривалого перебування дітей: бокси інтенсивної терапії із сучасної вентиляційною системою і клімат-контролем, 1−2-місні палати. В палатах є всі необхідні умови для комфортного перебування не тільки малечі, але й батьків. При блоці функціонують ігрова кімната, спортивний зал, міні-кухня ( де батьки можуть приготувати їжу своїй дитині), навчальні програми та курси.

Лікування з урахуванням лише сучасних рекомендацій, застосування інноваційного обладнання для швидкої та якісної діагностики, призначення курсів терапії з урахуванням індивідуальних особливостей кожного малюка, можливих побічних ефектів призначених препаратів та процедур. Вся терапія планується індивідуально, при цьому постійно контролюється її безпечність та ефективність. Всі схеми лікування побудовані на основі сучасних світових протоколів лікування у відповідності до засад доказової медицини.

Робота мультидисциплінарної команди. Над одужанням однієї дитини трудиться ціла команда спеціалістів, в яку можуть входити не тільки дитячі онкогематологи, але й педіатри, променеві терапевти, хіміотерапевти, діагности, психологи, інфекціоністи, реабілітологи, трансфузіологи та ін. Це забезпечує безперервність надання медичних послуг. Тобто в стінах одного закладу можна отримати всю необхідну допомогу, починаючи з діагностики, завершуючи реабілітацією та подальшим амбулаторним спостереженням.

 

Ще 30 років тому рак у дітей майже завжди був вироком. Але співпраця з клініками України, що розпочалася ще 1995 року в складі кооперативної групи «Дитячі гострі лейкемії та лімфоми України», прагнення професійного розвитку колективу, набуття знань завдяки стажуванням на базі провідних клінік України та інших країн, застосування в лікуванні сучасних клінічних протоколів вивело дитячу онкогематологію з категорії невиліковних хвороб у категорію таких, що можна вилікувати у 75% випадків.

 

У своїй професійній діяльності колектив завжди пам’ятає: «Доброта, співчуття, любов до дітей і велике бажання їм допомогти – це те, без чого неможлива робота нашого блоку. Адже життя кожного маленького пацієнта – це для нас найбільша цінність».

 

Завданнями для блоку дитячої онкології і гематології в цілому є:

— Надання кваліфікованої спеціалізованої медичної допомоги дітям віком до 18 років з онкологічною та гематологічною патологією.

— Розробка та реалізація заходів з удосконалення лікувально-діагностичної допомоги дітям з онко-, онкогематологічними та гематологічними захворюваннями, що передбачають зменшення рівня ускладнень, інвалідності та смертності.

— Впровадження нових форм та методів діагностики та лікування онко-, онкогематологічних та гематологічних захворювань у дітей.

— Вивчення, аналіз і прогнозування показників стану здоров’я дітей з онко-, онкогематологічною та гематологічною патологією та розробка заходів, спрямованих на збереження і покращення здоров’я дітей цієї категорії.

— Організаційно-методичне забезпечення підготовки, підвищення кваліфікації лікарів онкологів, гематологів та лікарів інших спеціальностей, середнього медичного персоналу з питань діагностики та лікування онко-, онкогематологічних та гематологічних захворювань у дітей.

— Проведення санітарно-освітньої роботи з питань профілактики, діагностики та лікування онко-, онкогематологічних та гематологічних захворювань.

— Забезпечення пацієнтів із хворобами кровотворної системи та злоякісними новоутвореннями  сучасними, відповідно до міжнародних вимог, методами діагностики та лікування.

 

Які види раку зустрічаються в дитячому віці?

 

Дитячі онкологічні захворювання відрізняються від дорослих, в першу чергу, видами пухлин. Найчастішими злоякісними новоутвореннями у дітей вважаються наступні: лейкемія (рак крові); пухлини головного мозку та нервової системи; лімфоми (новоутворення лімфатичної системи); остеосаркома та саркома Юїнга (пухлини кісток скелету); пухлини нирок; пухлини сполучної тканини. Інші види онкологічних захворювань у дітей зустрічаються значно рідше.

Відділення надає висококваліфіковану спеціалізовану допомогу дітям з гематологічними та онкологічними захворюваннями , а саме:

·                        злоякісні новоутворення лімфоїдної та споріднених тканин (лімфоми);

·                        злоякісні новоутворення лімфоїдної, кровотворної та споріднених тканин (лейкемії);

·                        гістіоцитози ;

·                        істина поліцитемія;

·                        мiєлодиспластичнi синдроми;

·                        хронічна мієлопроліферативна хвороба, моноклональна гаммапатія, есенціальна (геморагічна) тромбоцитемія

·                        вроджені важкі анемії( включаючи таласемії та серпоподібноклітинні анемії, спадкова сидеробластна анемія, вроджена дизеритропоетична анемія), апластичні анемії та синдроми вродженої кістковомозкової недостатності

·                        агранулоцитоз та інші порушення лейкоцитів;

·                        деякі порушення з залученням імунного механізму, а саме  :тяжкий комбінований імунодефіцит (ТКІД), селективний дефіцит імуноглобуліна G (lgG) підкласів, комбіновані імунні порушення(дефіцит аденозин-деамінази (АДА) , імунодефіцит, пов’язаний з іншими основними порушеннями (синдром Віскотта-Олдрича, Ді-Джорджи)

·                        вроджені коагулопатії (спадкова недостатність фактора VIII, спадкова недостатність фактора IX, інші порушення згортання крові);

·                        ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура

·                        солідні форми онкологічних хвороб у дітей: саркоми, нейробластоми, пухлини ЦНС, саркоми м’яких тканин, нефробластома, гепатобластома

·                        Рефрактерні, високоагресивні онкологічні захворювання , які вимагають застосування високих доз хіміотерапії з подальшою трансплантацією кісткового мозку.

 

Для лікування злоякісних захворювань крові та солідних пухлин застосовують:

·  хіміотерапію – препарати нового покоління вводять за допомогою місцевих ін’єкцій, крапельниць, перорального прийому;

·  радіотерапію – найновіше обладнання має підвищену потужність та максимально безпечно для здорових тканин;

·  аутологічну трансплантацію кісткового мозку – перед початком хіміотерапії у хворого роблять забір кісткового мозку, який проходить кріоконсервацію, а після курсу високодозової ХТ вводять в організм пацієнта, ця сучасна методика підвищує ефективність терапії  на 90%;

·  алогенну трансплантацію – пересадка гемопоетичних стовбуровиз клітин від донора ( родинного/сиблінга або неродинного) реципієнту з максимальною біосумісністю, сприяє виробленню здорових клітин крові;

·  таргетну терапію – сучасні медикаменти, які діють вибірково тільки на клітини, що мутували , не торкаючись здорових.

 

Коли необхідна консультація дитячого гематолога або дитячого онколога?

 

Якщо у дитини є наступні симптоми:

·  швидка втомлюваність, слабкість, зниження апетиту, сонливість;

·  головний біль, що супроводжується ранковим блюванням;

·  блідість;

·  часті носові кровотечі;

·  крововиливи у суглоби;

·  тривалі кровотечі та поява синців від незначних травм;

·  збільшення лімфовузлів;

·  біль будь-якої локалізації;

·  тривала і безпричинна втрата ваги;

·  лихоманка без ознак інфекційної патології;

·  неврологічні ознаки: порушення ходи, рівноваги чи мовлення

  

Що потрібно , щоб потрапити на прийом до гематолога або онколога дитячого?

 

У блоці дитячої онкології та гематології консультація зазвичай проводиться за е- направленням від педіатра. Але записатися на прийом до лікаря можна й за відсутності направлення за самозверненням. При повторному зверненні – е-направлення повторно брати не потрібно.

 

Як підготуватись до консультації лікаря гематолога або онколога дитячого?

 

На прийом до гематолога потрібно приходити з результатом загального аналізу крові та  натщесерце.

Консультація дитячого онкогематолога проходить у два етапи: опитування та лікарський огляд.

Спочатку лікар розпитує пацієнта та його батьків щодо захворювання:

·  що стало приводом для занепокоєння;

·  як давно виникли симптоми;

·  за яких ситуацій виникають зараз;

·  які хвороби переніс, які ліки приймає;

·  чи були подібні проблеми в батьків та членів їхніх родин.

Потім лікар дбайливо та ретельно проводить огляд дитини.

Оглядаються шкірні покриви, пальпуються лімфовузли, селезінка.

За результатами огляду, лікар складає план обстеження пацієнта.

Діагностика захворювань крові включає такі методи обстеження:

·   клінічний та біохімічний аналізи крові;

·  оцінка системи згортання(коагулограма);

·  УЗД внутрішніх органів, печінки, селезінки;

·  ЕКГ, ЕхоКГ;

·  МРТ,КТ ;

·  пункція , біопсія кісткового мозку;

·  ексцизійна біопсія л/вузла або новоутворення;

·  можуть проводитися консультації інших фахівців: гастроентеролога, інфекціоніста, імунолога

Глухарева Оксана Володимирівна

Завідуюча блоком дитячої онкології та гематології, лікар  гематолог дитячий, лікар  онколог дитячий
Категорія- вища

Самохвал Анна Іванівна

Лікар онколог дитячий
Категорія – вища

Галич Володимир Вікторович

Лікар гематолог дитячий, лікар онколог дитячий

Облап Аліна Миколаївна

Лікар  гематолог дитячий, лікар онколог дитячий

Контакти

Адреса:

м. Черкаси, вул. Святителя-хірурга Луки, 7

Телефони:

Реєстратура: +38 (0472) 37-29- 66

Стіл довідок: +38 (0472) 54-43- 90

Call-center: +38 (067) 006-59-00

e-mail: kanc@onko.ck.ua