Що таке цитологія та цитологічна лабораторна діагностика?
Цитологія – наука про будову, функції і розвиток клітин.
Цитологічна лабораторна діагностика – це лабораторне дослідження біологічних матеріалів методом мікроскопічного аналізу клітин, їх морфо-логічних ознак з виявленням атипових змін, метою якого є оцінка патологічного процесу та встановлення морфологічного діагнозу.
Цитологічні дослідження дозволяють визначати запальні, гіперпластичні процеси, доброякісні пухлиноподібні та пухлинні утворення, передракові стани та злоякісні пухлини.
Цитологічна лабораторна діагностика має широке застосування при виявленні пухлин різних тканин та органів людини, а також використовується як скринінговий метод для виявлення передракових станів і раку шийки матки з метою його профілактики та вчасного лікування на ранніх стадіях.
Цитологічні дослідження є доступним, малотравматичним, малозатратним та швидким методом обстеження пацієнтів, який можна використовувати як в стаціонарних так і в амбулаторних умовах, як для встановлення попереднього морфологічного діагнозу так і для нагляду після проведеного лікування.
Про нас
Цитологічні дослідження вперше були запроваджені в Черкаській області в патоморфологічній лабораторії обласного онкологічного диспансеру завдувачем лабораторії Качанівською Ліною Семенівною в 1972 році, а з 1973 року були введені посади та навчені спеціалісти лікаря-цитолога та фельдшера-лаборанта-цитолога, що виконували цитологічні дослідження для діагностики пухлин.
Після виходу наказу МОЗ СРСР № 1253 “Про покращення цитологічної діагностики злоякісних пухлин шийки матки та організацію централізованих цитологічних лабораторій” в 1976 році та наказу Черкаського відділу охорони здоров`я № 595 1977 року розпочато створення централізованої цитологічної лабораторії онкодиспансеру під керівництвом завідувача Шапошнікової Майї Тимофіївни. Лабораторія виконувала цитоморфологічні дослідження пухлин та пухлино-подібних утворень; дослідження скринінгу патології шийки матки при профілактичних оглядах жінок; проводила організаційно-методичне керівництво в області щодо цитологічної діагностики, а також навчання лікарів-лаборантів і фельдшерів-лаборантів міських та районних лікарень методам цитологічних досліджень.
Завданнями цитологічної лабораторії на теперішній час є:
виконання цитологічної діагностики будь-яких патологічних процесів, передпухлинних станів та пухлин різних тканин та органів людини при первинних обстеженнях пацієнтів, під час лікувально-діагностичного процесу та для нагляду після проведеного лікування;
виконання досліджень цитологічного скринінгу патології шийки матки при профілактичних оглядах жінок;
надання консультативної допомоги з питань цитології патологічних процесів;
запровадження нових знань морфологічної науки в цитологічну діагностику пухлин та підвищення якості та точності цитологічного аналізу;
координація з гінекологічною службою та аналіз цитологічного скринінгу патології шийки матки жінок в Черкаській області з метою підвищення його якості і ефективності для зниження захворюваності і занедбаності раку шийки матки;
сприяння у навчанні та стажуванні фахівців цитологічної лабораторної діагностики.
Цитологічна лабораторія КНП «Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради» в складі відділу спеціальних лабораторних досліджень акредитована за міжнародним стандартом EN ISO 15189:2015 виконує відповідно до сфери акредитації всі види цитологічних досліджень, в тому числі найвищого ступеню складності з достовірністю (за даними контролю якості) понад 93%.
Для діагностики патологічних процесів використовуються різні типи біологічних матеріалів людини, а саме:
ексфоліативна діагностика – цитологічні дослідження матеріалів отриманих шляхом аспірації матеріалу або взяттям мазків з клітинами, що вільно відокремлюються – виділень, промивних, серозних рідин, мазків та відбитків слизових оболонок;
пункційна діагностика – цитологічні дослідження тонких препаратів на скельцях з біоматеріалів, отриманих шляхом тонкоголкової аспіраційної пункційної біопсії пухлин та пухлиноподібних утворень внутрішніх орга-нів, залоз, лімфатичних вузлів, м’яких тканин, кісток, тощо;
ендоскопічна діагностика – цитологічні дослідження браш-мазків, отриманих при проведенні ендоскопічного обстеження пацієнта або мазків-відбитків з біоптату, взятого для гістологічного дослідження;
термінова субопераційна діагностика – цитологічні дослідження мазків-відбитків або зішрібань, отриманих безпосередньо з операційного матеріалу під час операції, направлені на уточнення морфологічного діагнозу та корекції об’ємів хірургічного втручання.
При проведенні досліджень застосовуються 3 види діагностичного фарбування цитологічних препаратів:
Як проводиться відбір біологічних матеріалів для цитологічного дослідження?
Клітинні біологічні матеріали для цитологічного дослідження забирають медичні фахівці, що безпосередньо проводять обстеження пацієнта та виявляють пухлинні утворення або патологічні вогнища, що потребують морфологічної діагностики. Забір матеріалів проводиться відповідно методик та затверджених нормативів з приготуванням цитологічних препаратів на склі або отриманням біологічних рідин. Використовуються наступні методи відбору:
метод відбитків або зішкрібань з новоутворень або уражень шкіри, слизових оболонок, ран, нориць;
метод цервікального мазка з шийки матки при гінекологічному огляді жінки;
метод тонкоголкової аспіраційної біопсії пухлинного утвору або лімфатичного вузла;
метод ендоскопічного мазка з порожнистого органу,
метод аспірації біологічної рідини;
метод змиву з органів або уражених ділянок;
метод відбитків з біопсіного матеріалу.
Біоматеріали транспортуються в лабораторію у спеціальних контейнерах з відповідним направленням.
У випадках цитологічних досліджень виділень людини таких як сеча або харкотиння забір біологічного матеріалу проводить пацієнт самостійно за направленням лікаря та відповідно до рекомендацій щодо правил відбору.
Харкотиння збирають в чистий сухий посуд, вранці надщесерце, після промивання порожнини рота водою і глибокого відкашлювання. Якщо мокрота не виділяється, хворому рекомендується комплекс фізичних вправ, що включає глибоке дихання та відкашлювання. Харкотиння доставляють в лабораторію не пізніше ніж за 2 години після збору.
Сечу для дослідження збирають вранішню в чистий сухий посуд та доставляють в лабораторію одразу після збору, так як клітинні елементи в рідкому середовищі швидко руйнуються.
Терміни виконання дослідження.
Цитологічні дослідження з діагностики патологічних процесів відповідно до нормативних документів охорони здоров’я України виконуються не пізніше 4 днів з моменту доставки біологічного матеріалу в цитологічну лабораторію.
Скринінгові цитологічні дослідження виконуються не пізніше 15 діб з моменту доставки в цитологічну лабораторію.
Оцінка результатів дослідження.
Результат цитологічного лабораторного дослідження не являється клінічним діагнозом та потребує консультації фахівця.