24 вересня — Всесвітній день досліджень раку
24.09.2023
Напевно кожен з нас чув у якомусь фільмі, чи читав у якійсь книзі, фразу, яку вимовляє замріяна дитина: коли я виросту, то обов’язково винайду ліки від раку!
Це, звісно, прекрасна мрія, однак насправді ця хвороба досліджується і вивчається з давніх часів. І чим більше розвивається наука і технології, тим більше шансів у пацієнтів одужати. Тобто, насправді овіяний міфами рак давно перестав бути вироком і все більше стає серйозним, однак виліковним захворюванням.








Вважається, що слово «рак» (cancer) першим вжив Гіппократ. Однак насправді для назви хвороби він використовував грецькі слова karkinos і karkinoma. Ці слова були пов’язані з грецьким словом, що означає «краб», оскільки Гіппократ вважав, що нутрощі пухлин схожі на крабів.
Першим слово cancer латинською мовою переклав римський лікар Цельс.

У ХХ сторіччі були відкриті канцерогени, хіміотерапія, променева терапія та нові способи діагностики раку.













У Массачусетському технологічному інституті та загальному онкологічному центрі розробили та випробували інструмент ШІ, відомий як Sybil.
Sybil навчили «переглядати» КТ грудної клітини людей, які проходили скринінг на рак легенів. Програма змогла передбачити ризик розвитку раку легенів протягом шести років.
Мета таких інструментів штучного інтелекту, як Sybil, полягає у виявленні раку на ранніх стадіях, коли його легше вилікувати.
Схожу мету має й інструмент штучного інтелекту, створений дослідниками Гарвардської медичної школи, Копенгагенського університету та Інституту раку Дани-Фарбера. Використовуючи медичні записи пацієнтів, інструмент зміг визначити тих, хто має найвищий ризик раку підшлункової залози, за три роки до фактичного діагнозу.
Дослідження, частково проведене компанією Google у 2020 році, навчило штучний інтелект виявляти рак грудей на мамографії. Дослідники стверджують, що інструмент може зробити це на рівні – і навіть краще, ніж – сертифікований радіолог.

За матеріалами verywellhealth (http://surl.li/lkyfz) та abcnews (http://surl.li/lkygp).
Джерело матеріалу: офіційна сторінка ГО «Афіна. Жінки проти раку»